A rendelet értelmében megnyirbálnák a közalkalmazottak kiegészítő szociális juttatásait, és az állami hivatalok kevesebbet fordíthatnak majd autó, mobiltelefon és irodai felszerelés vásárlására, illetve külföldi utakra. A közigazgatás használatában álló gépkocsik számát 20 százalékkal kell csökkenteni 2001. január elsejétől. A remélt megtakarításokat a bérek és a nyugdíjak emelésére, az egészségügy finanszírozásának javítására tervezik felhasználni. Ezenfelül a korrupció tettenérése érdekében a jövőben folyamatosan ellenőriznék, hogy az egyes közalkalmazottak fizetése összhangban van-e költekezésükkel.
Az idén már született egy hasonló tartalmú rendelet, mely az adócsalások és a pénzmosás elleni küzdelemre specializált bűnüldöző egységek létrehozását irányozta elő. Viktor Zsvaljuk, az ukrán adórendőrség vezetője szerint az amúgy ambiciózus intézkedés végrehajtását megnehezíti a kapcsolódó szabályozás hiányossága. E téren komoly előrelépés várható a közeljövőben, a korrupció kriminalizálását deklaráló törvény szükséges módosításait tartalmazó tervezet már a kijevi parlament előtt hever.
A külföldi befektetők rendszerint a mindent átszövő korrupcióval és a kiszámíthatatlan törvényalkotással indokolják távolmaradásukat az egykori szovjet köztársaságtól. A Világbank legfrissebb elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a korrupció elleni küzdelmet az ukrán politkai szféra és a gazdasági bűnözők összefonódása nehezíti. A feketegazdaság aránya a GDP 50 százalékára tehető, Kucsma elnök minapi nyilatkozatában kétmilliárd dollárra becsülte az emiatt kieső adóbevételek nagyságát. Elemzői várakozások szerint az idén Ukrajna már valószínűleg nem lesz képes teljesíteni az IMF-nek tett, kiegyensúlyozott költségvetésre vonatkozó vállalásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.