Montenegróban tavaly vezették be a kettős valutarendszert, amikor is a jugoszláv dinár mellett a német márka is hivatalos fizetőeszközzé vált -- emlékeztet a Reuters. A dinár mostani kizárása a fizetési forgalomból számos, a Szerbia és Montenegró közötti pénzügyi tranzakciók lebonyolításával kapcsolatos problémát vet fel. Mladjan Dinkics, a jugoszláv jegybank ügyvezető igazgatója szerint mindenképpen fenn kell tartani a teljesen szabad kereskedelmet a két tagköztársaság között. Javaslata értelmében a vállalatok -- devizaszámláikon keresztül -- a jövőben minden tranzakciót márkában teljesítenének. Nem lenne szükség külkereskedelmi engedélyekre, és nem terhelnék díjak az ügyleteket.
Az új montenegrói jegybank arról is meg szeretni állapodni Szerbiával, hogy a magánszemélyek részérő történő átutalásokat már ettől a héttől kezdve márkában teljesítsék. Ez mintegy 22 ezer számlatulajdonost, főleg nyugdíjasokat és katonákat érint, akik jelenleg dinárban kapják átutalásaikat. A kettős valutarendszer bevezetésekor a hadsereg elutasította azt a montenegrói ajánlatot, hogy területén a katonák márkában kapják meg fizetésüket. A már montenegrói bankokban lévő 70 millió dinárt (1,35 millió dollár) automatikusan márkára váltják.
Mióta a jugoszláv jegybank egy hónappal ezelőtt a fekete valutakereskedelem visszaszorítása érdekében 20-ról 30 dinárra emelelte a márka "operatív" árfolyamát (VG, 2000. október 16., 2. oldal), az stabilnak mutatkozik. A "mérsékelten szigorú" monetáris politika a forgalomban lévő készpénz mennyiségének csökkentését is magában foglalta, így annak aránya Milosevics távazása óta a teljes pénzkínálatban 40-ről 33 százalékra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.