BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nemzetközi határőrség posztolhatna

Az uniós tagállamok körében növekvő aggodalommal szemlélik a jelöltek határőrségének teljesítményét. Egy felvetés szerint az EU-ból érkező egységek segíthetnének keleti kollégáiknak, ám ezt a megoldást az érintettek csak az egész unióra kiterjesztve tudnák elfogadni. A politikai szándékok szintjén európai irányultságú Ukrajna pedig az elszigetelődéstől fél.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint a legtöbb illegális bevándorló már ma is Kelet-Európán keresztül érkezik az Európai Unióba. A közösség keleti határa több mint 4000 kilométer hosszúra nyúlhat, ha Észtországtól Romániáig, illetve Bulgáriáig valamennyi jelölt csatlakozik az EU-hoz -- hívta fel a figyelmet a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Ami a munkaerő, az áruk és a szolgáltatások szabad áramlását illeti, leginkább a németek és az osztrákok aggódnak határ menti régióik gazdasági fejlődéséért. Ám Franciaország is már a tárgyalások korai szakaszában világossá tette: a belépés időpontjára a csatlakozó országoknak tökéletesen készen kell állniuk a schengeni egyezmény előírásainak alkalmazására és a teljes körű rendőri együttműködésre.
Az egyik konkrét javaslat értelmében a német határvédelem küldhetne a számítógépek mellett határőröket is a keleti lengyel határra. A második világháború befejezése után ötven évvel azonban az elképzelés rossz emlékeket ébreszt, utal rá a német lap. "Nehezen képzelhető el a számunkra, hogy tartósan külföldi határőrök állomásozzanak Lengyelországban" -- tolmácsolta a belügyminisztérium a hivatalos lengyel álláspontot. Legfeljebb akkor jöhetne szóba ez a megoldás, ha azt az egész EU-ban bevezetnék -- többek között például Spanyolország szintén jelentős illegális forgalmú déli határvidékén.
Bár nem csak Lengyelország kapott kritikát az Európai Bizottság korábbi országjelentéseiben a határvédelmet illetően, egyetlen más államnak sem fűződnek olyan jelentős gazdasági érdekei a zavartalan határforgalomhoz a keleti végeken, mint a lengyeleknek. Az ukrán bevásárlóturizmus felbecsülhetetlen hatású a délkeleti régiók fejlődésében, a látogatók száma milliókban mérhető évente. Ezért is játssza Lengyelország Európában az elszigetelődéstől tartó Ukrajna ügyvédjének a szerepét.
Kijev véleménye szerint keleti, és nem nyugati határaira kellene úgy tekinteni, mint az unió leendő napkeleti végvidékére. Ezért is szorgalmazza a német határőrséggel való együttműködésnek orosz határaira koncentrálását. A német fél viszont csupán az ukrán--lengyel határon hajlandó intenzív együttműködésre, többek között számítástechnikai felszerelések biztosításával. Az Európa Tanács állásfoglalása szerint nem várható Ukrajna érdemi támogatása, míg az nem csatlakozik az 1949-es genfi menekültügyi konvencióhoz. A kijevi kormány azzal utasítja el a dokumentum elfogadását, hogy a menekülteknek sem ellátást, sem szállást nem tudnak biztosítani az előírt szinten. Ukrajna csupán az unió kibővítéséig nyerhet időt, amikor Lengyelország EU-tagként kénytelen lesz a jövőre Orosz- és Fehéroroszországgal szemben bevezetendő vízumkényszert délkeleti szomszédjára is kiterjeszteni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.