BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nő a kemény földet érés esélye

Az előzetesen számítottnál is lassúbb, 2,4 százalékos -- éves rátára átszámított -- ütemben növekedett az amerikai GDP a harmadik negyedévben, ami az 1996-os azonos időszak óta a leggyengébb adat. A most közzétett, felülvizsgált mutató láttán elemzők immár a "kemény földet érés" szerinti forgatókönyvet is elképzelhetőnek tartják a korábbi konjunkturális túlhevülés utáni lassulásra.

A tegnap közzétett adat az előzetes számításban szereplő 2,7 százalékos növekedés lefelé módosított revízióját jelenti -- emlékeztet a Reuters. A július--szeptemberi időszakban tapasztalt ráta különösen nagy kontrasztot mutat a második negyedévben még 5,6 százalékban megállapított növekedéshez képest. Az ütemvesztés okai között említik, hogy a korábban számítottnál lanyhábbak voltak a számítógépre és szoftverre fordított beruházások, emellett a készletnövekedés is lassúbb volt az előzetesen alapul vettnél. A lassulás további okaként említik a kivitel vártnál gyengébb alakulását, illetve a bevitel gyorsulását. A lefelé revideált GDP-adat közzététele nyomán gyengült a dollár.
A harmadik negyedévben a fogyasztói kiadások továbbra is magas szinten álltak, ami megakadályozta, hogy a lassulás még erőteljesebb legyen. A hét elején azonban közzétették a fogyasztói bizalom alakulását jelző indexet, ami azt mutatja, hogy a lakosság jóval óvatosabbá vált. Erre látszik utalni egy másik adat is, amely szerint csökkent a tartós fogyasztási cikkek eladása. Márpedig a megtakarításoknak a jelen helyzetben való visszafogása tovább hűtené a már amúgy is lanyhuló konjunktúrát.
A fordulatot elemezve a Financial Times emlékeztet a két elnökjelöltnek a kampányban tett ígéreteire, és arra figyelmeztet, hogy korántsem lehet biztosnak tekinteni a prosperitás kilátásba helyezett, töretlen folytatását. A lap szerint a fogyasztás mérséklődése elengedhetetlenül a profitokba fog vágni, az ennek nyomán gyengülő részvény- és kötvényjegyzések pedig növelik a finanszírozási költségeket, érezhetően visszafogva a beruházásokat. Ez utóbbi viszont negatív hatással lesz a jövőbeni kibocsátásra és a termelékenység alakulására nézve.
A brit lap különösen fontos körülménynek tartja, hogy a dollár erősödése nyomán az utóbbi években hatalmas tőke áramlott az USA-ba, amelyekkel fenn lehetett tartani a részvénypiaci boomot és mellesleg finanszírozni lehetett a hatalmas amerikai fizetésimérleg-hiányt. Ennek fényében különösen problémásnak látszana egy bizalomvesztéssel és a dollár jelentős gyengülésével járó negatív fordulat -- hangoztatja a Financial Times.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.