A vám- és pénzügyőrség egyelőre saját forrásai és szakemberei átcsoportosításával próbálja levezényelni a jövedéki törvény módosítása következtében megszaporodó feladatait, ám a jövőben költségvetési támogatásra is szükségük volna, tudtuk meg. A kétéves költségvetés tervezetéhez már érkeztek is ezt indítványozó módosító javaslatok. Font Sándor (MDF) lapunknak annak az aggodalmának adott hangot, hogy kellő létszám, pénz híján a pénzügyőrök nem lesznek képesek a bor útját következetesen nyomon követni. A frakció álláspontja szerint a borhamisítás újbóli fellángolásának megelőzésére mindenképpen szükség van arra, hogy költségvetési többlettámogatással erősítsék a VPOP-t.
Augusztus 1-jétől jövedéki termék a bor, ez időtől kezdődően váltak intenzívebbé a pénzügyőri ellenőrzések -- mondta a Világgazdaságnak Mózs Elek, a VPOP jövedéki főosztályának helyettes vezetője. Az első hónapban elsősorban a kiskereskedőket keresték fel a fináncok, s az esetek felében találtak hiányosságokat. A büntetések többnyire elmaradtak, mivel ezt az időszakot inkább a figyelemfelkeltésre szánták.
Szeptember--októberben azonban már élesben folytak a vizsgálatok. Tízezer-ötszáz kiskereskedőt, borkimérést ellenőriztek, s már csak egytizedüknél bukkantak szabálytalanságokra. Többnyire hiányzott az eredetigazoló számla, illetve a nyilvántartás nem volt megfelelő. Körülbelül ötszáz üzletet kellett bezáratniuk a fináncoknak, s 50 millió forintnyi bírságot szabtak ki.
Az őszi hónapokban indult meg a termelők ellenőrzése. Elsősorban azt vizsgálták a VPOP szakemberei, hogy a benyújtott kérelmekben szereplő adatok mennyiben felelnek meg a valóságnak. Mostanáig a beadványok közel 95 százalékát bírálták felül, ezek közül alig néhány százalékot utasítottak el -- mondta Mózs Elek. Megszigorították a közúti ellenőrzéseket is a veszélyeztetett térségekben, s a felderítő csoportoknak is megszaporodott a dolga. Összességében félmillió liter cukorcefrét foglaltak le, és körülbelül 400 ezer liter olyan terméket vettek zár alá, amit -- engedély nélküli termelők -- borként kívántak volna fogalomba hozni.
Mostanáig egyébként 47 ezren regisztráltatták magukat szőlőtermelőként. A bortermelők közül 13 ezren folyamodtak egyszerűsített adóraktári engedélyért. További 350-en -- ők minősülnek nagytermelőnek -- adóraktári jogosítványokat kértek. Összesen tehát mintegy 60 ezren tartoznak ma a szőlő- és bortermelői szektorhoz a vámhatóság adatai szerint.
A VPOP 70 ezer jelentkezőre számított a korábbi hegyközségi nyilvántartás alapján. Valószínűsíthető azonban -- tette hozzá Mózs Elek --, hogy jó pár ezren szóbeli szerződésekkel másoknak művelésbe adták szőlőbirtokuk egy részét, így kikerültek a regisztrálásra kötelezettek köréből. (Mint ismeretes, csak az 1500 négyzetméter fölötti területek gazdáinak kell nyilvántartásba vétetniük magukat.)
A szakember szerint azt egyelőre nem lehet tudni, hogy megállt-e a borhamisítás, az azonban bizonyos, hogy a forgalomban jóval kevesebb a hamisított nedű, mint tavaly. Az elképzelhető, hogy valahol fektetik az árut, ám sokáig ezt sem tehetik a hamisítók, mert a pancsolt bor hamar rájuk romlik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.