A magyar gazdaság 2000-es jó teljesítménye jövőre is folytatódni fog -- áll az Ecostat legújabb, Gazdaságunk helyzete, kitekintés 2001-re című kiadványában. A gazdaságkutató intézetek többnyire egységesen ítélik meg a jövő évi kilátásokat. Általában a nyugat-európai gazdaságok lassulása és a kellemetlen meglepetésként ható harmadik negyedéves makroadatok ellenére magas, 5-5,5 százalékos növekedést és kissé romló egyensúlyi viszonyokat várnak a szakértők.
Az Ecostat prognózisa néhány területen mégis eltér a többi kutatóintézetétől. A legfontosabb különbség a gazdasági növekedés húzóerejével kapcsolatos. Bár azzal mindenki egyetért, hogy jövőre a nettó kivitel rovására a belső felhasználás járul hozzá inkább a növekedéshez, az Ecostat a fordulat mértékét kisebbnek látja. Véleményük szerint a nettó export kevésbé csökken, a belső fogyasztás és a beruházások pedig alacsonyabb ütemben növekednek majd 2001-ben, mint ahogy azt más elemzők várják.
A nettó exporttal kapcsolatos derűlátás a kiviteli és behozatali volumenindexen is látszik. Az export növekedése egy százalékkal meghaladhatja az importét, állítják a kutatók. A külkereskedelem kedvező alakulása annak lesz köszönhető, hogy az orosz konjunktúrát a magyar gazdaság meg tudja lovagolni. Ez helyettesítheti az esetlegesen kisebb nyugati exportot.
Hosszabb távon ebbe az irányba hat, hogy az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalások során az egyetlen derogációt éppen az orosz és ukrán gazdasági kapcsolatokkal kéri Magyarország -- mondta Zádor Márta, az Ecostat tudományos munkatársa egy tegnapi sajtótájékoztatón.
A jó exportdinamika és a jövőre várt kismértékű cserearány-javulás a külső egyensúlyra is jótékony hatást fejt ki. Éppen ezért a folyó fizetési mérleg hiányát is alacsonyabb szintre prognosztizálják.
Az Ecostat szerint a jövő évi átlagos infláció 8-8,5 százalék körül alakulhat, amelyben az egyik legfőbb bizonytalansági tényező az élelmiszerárak alakulása. A beruházások 5-7 százalékkal bővülhetnek.
A monetáris politikával kapcsolatban Belyó Pál elnök úgy nyilatkozott, osztják a Pénzügyminisztérium azon véleményét, hogy csak az ötszázalékos inflációs szint elérése esetén érdemes kilépni a jelenlegi árfolyamrendszerből. Éppen ezért úgy vélik, hogy legkorábban 2001 végén képzelhető el a lebegtetési sáv szélesítése.
A jövő évvel kapcsolatos veszélyforrás az lehet, ha a költségvetés a kelleténél jobban élénkíti a gazdaságot, amely az egyensúlyi mutatókon keresztül üthet vissza -- mondta Zádor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.