BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reménytelen húszmilliárd

Mintegy húszmilliárd forint jár a Kordax Rt.-től a vám- és pénzügyőrségnek a Legfelsőbb Bíróság tegnapi felülvizsgálati döntése értelmében. A cég felszámolója szerint a vámosok nem számíthatnak követelésük megtérülésére.

A Legfelsőbb Bíróság szerdán kihirdetett felülvizsgálati határozatában megerősítette a Kordax, valamint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága közötti perben két éve született jogerős ítéletet, és ekként mintegy húszmilliárd forint megfizetésére kötelezte a felszámolás alatt álló céget. A döntés indoklásában elhangzott: beigazolódott, hogy a társaság megtévesztette a vámszerveket.
Mint azt a Világgazdaság megírta: a cég 1993--95-ben az Oroszországból vásárolt kőolajat külföldi finomítókban bérmunkában dolgoztatta fel, a készterméket pedig vám- és fogyasztásiadó-mentesen hozta haza, illetve értékesítette. A vámszervek utólagos vizsgálata során, 1995-ben kiderült, hogy a cég az adott időszakban több benzint, gázolajat szállított vissza az országba, mint amennyi a feldolgozásra átadott nyersanyagból kinyerhető lett volna. Ez azonban már termékimportnak minősül, mely után vámot és adót kellett volna fizetnie. A vámszervek a társaságot megbírságolták, és kötelezték az elmaradt közterhek megfizetésére.
A Kordax vitatta a vámhatározatokat. A perben 1998 nyarán hozott a Fővárosi Bíróság jogerős ítéletet, amelyben megállapította: a vámőrség jogszerűen járt el, amikor a céggel kapcsolatos vámeljárásokat felülvizsgálta, és ennek eredményeként a külföldről behozott benzinnek, gázolajnak csak egy részét kezelte vám-, illetve adómentes termékként. A Kordax felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Az általa vitatottak kapcsán a Legfelsőbb Bíróság egyebek közt kifejtette, hogy az ügyben -- a fogyasztási adó esetén is -- a vámeljárás szabályait kell alkalmazni, és a cég megtévesztő magatartása miatt a vámszervek jogosultak voltak közterhek kivetésére az elévülési időn túl is.
Hetzmann Bélától, a cég felszámolójától azt a tájékoztatást kapta a Világgazdaság, hogy tudomásul veszik a döntést, és igyekeznek végrehajtani. Hozzátette azonban: a VPOP követelésének "igen-igen jelentéktelen" -- gyakorlatilag a nullával egyenlő -- mértékű megtérülésére számíthat. Hangsúlyozta: a cég vagyonának nagy részét korábban, még a felszámolás előtt, a különböző végrehajtási eljárásokban elvitték a hitelezők. Miskei László, a VPOP jogi és igazgatási főosztályának vezetője sem igen bízik abban, hogy a vámhatóság hozzájut a pénzéhez. Bár -- mint mondta -- végrehajtási igényüket bejelentették. Összesen 6,6 milliárd forint elmaradt fogyasztási adóról és vámról van szó, ehhez járulnak a különböző bírságok és az évek során felhalmozódott kamatok. Megelégedettségükre szolgált a bíróság döntése, mert bizonyossá vált, hogy a VPOP már 1995-ben (akkor indította a Kordax ellen a közigazgatási eljárást) helyesen ítélte meg a történteket. Sajnálatosnak tartotta a főosztályvezető, hogy a bíróság leterheltsége miatt eddig elhúzódott az ügy. A VPOP -- tette hozzá -- már régóta szorgalmazza, hogy a kiemelten nagy gazdasági perek kapjanak soronkívüliséget.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.