BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyelőre ismeretlen feladat

Teljes bizonytalanság látszik az ISPA-programok megvalósításából a Magyar Fejlesztési Bankra háruló szerepet illetően. Miután a projektek finanszírozásából a korábbinál mintegy 15 százalékkal kisebb hányadot fedez az unió, vélhetően ennek a lyuknak a betömésében lesz majd szükség az MFB-re. Arról azonban egyelőre nincs döntés, hogy az MFB készenléti hitelkerete mekkora lehet; miként arról sem, hogy ennek feltöltéséről a nemzetközi pénzintézetekkel ki tárgyal, a bank, a Pénzügyminisztérium, esetleg a PHARE-miniszter.

Még nem fogalmazódtak meg pontosan az ISPA-programok finanszírozásával kapcsolatban a Magyar Fejlesztési Bankra háruló feladatok -- válaszolt a Világgazdaság kérdésére Tarnóczi László, az MFB szóvivője. Mint beszámoltunk róla, kedden nyilvánosságra hozták, hogy a kormány készenléti hitelmegállapodást köt a bankkal az ISPA-programok társfinanszírozásának gördülékenysége érdekében. A felhatalmazásnak még nincs nyoma az MFB-nél -- mondta a szóvivő. Jelenleg folyik a tárcaegyeztetés, tette hozzá. Azt pedig ma még szinte senki sem tudja megmondani, mekkora hitelre lehet szükség. Az idén -- magyar számítások szerint -- az ISPA-tól 88 millió euró (23,58 milliárd forint) érkezhet, s 20,09 milliárd forint társfinanszírozás válhat szükségessé. Ám a programok menete, a pályázatok lefutása miatt az első beruházás legkorábban ősszel kezdődhet. Azaz, az idén bizonyosan kisebb összeget használnak majd fel, amelyre megvan a magyar költségvetési fedezet.
A problémát valójában a hosszú távú finanszírozás okozza. Akkor lesz gond, amikor már az összes -- eddig és ezt követően jóváhagyott -- program beindul. Problémát okoz, hogy a projekt-előkészítő tárcák -- Brüsszel előzetes tájékoztatása alapján -- arra számítottak, a programok átlagosan 75 százalékos támogatást kapnak. A programgazdáknak 10 százaléknak megfelelő saját részt kell felmutatniuk, a maradék 15 százalékot pedig a minisztériumok -- főleg a közlekedési, a környezetvédelmi és a belügyi tárca -- költségvetési forrásból támogatásként biztosították volna. Az eddigi EU-döntések azonban csak 60 százalékos átlagos támogatottsági szintet mutatnak. Azaz valójában a programok költségének 15 százalékára nem látszik a fedezet. Várhatóan ennek a lyuknak a betöltésére lesz majd szükség az MFB közreműködésére, a készenléti hitelre.
Az Európai Bizottság által tavaly befogadott projektek teljes, többéves, 2007-ig tartó beruházási költsége 518,5 millió euró (137,4 milliárd forint). A magyar társfinanszírozás 247,2 millió euró (65,51 milliárd forint). Az EU összesen 271,1 millió euró (71,9 milliárd forint) kötelezettséget vállalt a magyar ISPA-projektek finanszírozásában. (A csatlakozásra váró tíz országnak évi 1040 millió eurót szán az ISPA, s ennek 7-10 százalékát nyerheti el Magyarország.)
Arról egyelőre nincs döntés, hogy az MFB készenléti hitelkerete mekkora lehet; miként arról sem, hogy ennek feltöltéséről a nemzetközi pénzintézetekkel ki tárgyal, a bank, a Pénzügyminisztérium, esetleg a PHARE-miniszter. Mint Tarnóczi László lapunknak elmondta, az MFB-nek -- brüsszeli irodája révén -- van olyan kapcsolatrendszere, hogy a készenléti hitelhez a külföldi forrásbevonást megvalósítsa. Az a kérdés egyelőre föl sem merülhet, hogy az érintetteknek megéri-e az MFB-hitel. Az is tisztázatlan, hogy a programgazdák -- az önkormányzatok, a MÁV -- közvetlenül az MFB-től veszi fel a hitelt, vagy bevonnak más bankokat is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.