A székesfővárosi kötvényperek eddigi tárgyalásaiból egyértelműnek látszik, hogy sem a városháza, sem az állam nem hajlandó helytállni az egykori értékpapírokért. A jogviták összkövetelése csupán néhány millió forintot tesz ki.
Tegnap újabb két per tárgyalása kezdődött meg, melyeket egyesített a bíróság. Ezekben három 1914-es és két 1927-es kibocsátású értékpapír névértékének kifizetését kérik a felperesek mintegy 700 angol fontnak és 2000 USA-dollárnak megfelelő forintösszegben. Szelvénykövetelést is érvényesítenek.
Változatlanul alapkérdés: a fővárosi önkormányzat és az állam közül melyik Budapest székesfőváros jogutóda. Tarthatatlan helyzet -- mondta a pénzügyi tárca képviselője --, hogy a két alperes most egymásra mutogat. A városháza jogi képviselője felvetette: nem kizárt, hogy egyáltalán nincs jogutód. A bizonyítást a bíróság a felperesektől várja, akik úgy nyilatkoztak: eddig nem kaptak elegendő információt a fővárostól, hogy megítélhessék, a városháza vagy az állam az alperes.
Az elévülés kérdésében fontos szerep jut az ostendei egyezménynek, ami az 1914-es kibocsátású kötvények lejárati idejét 20 évvel meghosszabbította. Az egyezményt beiktató törvénycikket a felperesek bemutatták, a magyar állam képviselője viszont vitatta, hogy az jogerőre emelkedett volna valamennyi kötvényes esetében.
A követelések értékállóságáról a felperesek jogi képviselője kifejtette: pénzkövetelés nem lehetetlenülhet el. E jogelv technikai megvalósítása, hogy az 1914-es kötvények -- az értékállandóságot biztosítandó -- négy pénznemet rögzítenek. Érvelt egyebek közt azzal is, hogy a papírok 1948-ig a tőzsdén voltak.
Az 1927-es, úgynevezett aranydollárpapírokra vonatkozó követelések jogi megítélése -- hangzott a felperesi álláspont -- azonos a precedensnek számító népszövetségi kötvényüggyel. Az állam jogi képviselője viszont kijelentette, hogy a népszövetségi kötvénnyel kapcsolatos legfelsőbb bírósági felülvizsgálati határozatot -- melyről többször írt a Világgazdaság -- nem fogadják el precedensértékűnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.