BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Támogatják a szövetkezetek "kinyitását"

Hátrány helyett az esetek zömében korrekt elszámolási lehetőséget nyújt a szövetkezeteknek az "üzletrésztörvény" -- állítja a gazdaköri szövetség. A szervezet visszautasítja, hogy "hullarablással" meg akarná szerezni a szövetkezeti vagyont. Ehelyett a 15 milliárdos idei költségvetési agrárgaranciából új reorganizációs és fejlesztési hitelprogramokat szorgalmaz a gazdáknak.

Időszerűnek és szükségesnek nevezte Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a januártól hatályos "üzletrésztörvényt". A jogszabály értelmében a szövetkezeteknek kötelezően ki kell fizetniük úgynevezett külső tulajdonosaikat.
Jakab szerint a törvény "kinyitja" a szövetkezeteket, és megfelelő lehetőséget biztosíthat arra, hogy a vagyon az ott élő gazdákat szolgálja. Pénteki tájékoztatóján leszögezte: az eddigi alkotmányellenes helyzetet megszüntető jogszabály nem feltétlenül hátrányos a szövetkezeteknek, hanem számukra is korrekt elszámolási lehetőséget nyújt. Jakab példaként a hajdúszoboszlói szövetkezetet említette, ahol állítása szerint az új elnök a gazdaságot szívesen "nyitja ki".
Nagy Tamás, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke viszont korábban "hullarablással" vádolta az FKGP-hez közel álló Magoszt, mivel a szervezet kedvezményes állami hiteleket szorgalmazott az "üzletrésztörvény" hatásaként kényszerből piacra kerülő szövetkezeti vagyon megvételéhez. Jakab most a leghatározottabban visszautasította és ízléstelennek minősítette Nagy állítását. A Magosz, illetve a közreműködésével létrejött Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekegyeztető Tanács senkitől sem kér támogatást mások vagyonának kivásárlásához -- közölte.
Jakab ugyanakkor reális veszélynek nevezte, hogy "ismeretlen eredetű" nagytőke szerzi meg a pénzhiányos gazdák elől a csődbe jutó szövetkezetek vagyonát. Ezért szerinte a termelők helyzetbe hozásához olyan újfajta reorganizációs hitelprogram kellene, amely senkit sem rekeszt ki és a nyilvánosság előtt zajlik. A szövetkezeti vagyon megmentése 20-30 milliárd forintnyi forrást igényelne. A programhoz teljes egészében szükség lenne az idei költségvetésben rögzített, 15 milliárd forintnyi új agrárgaranciára -- mondta kérdésünkre Jakab.
A gazdaköri elképzelések szerint az állami garanciális új hitelek egyúttal a gazdák fejlesztéseit és modern szövetkezéseit is segíthetnék a most formálódó kétéves agrártámogatási rendszerben. Jakab közölte: az FVM elképzeléseit még nem ismerik, de az alakuló szabályozástól átláthatóságot remélnek, és az adminisztrációs terhek csökkentését várják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.