A választási kampányában és az utóbbi hetek nyilatkozataiban jelzetteknek megfelelően Bush 1600 milliárd dolláros adócsökkentést hirdetett meg a következő évitizedre. A növekedés erőteljes lassulására és a keresletélénkítési kényszerre való tekintettel sürgette, hogy a tervet az idén január 1-jéig visszamenő hatállyal léptessék életbe. A reform legfőbb pontjaként a jövőben -- 10 és 33 százalék között elhelyezve -- négy kulcsot alkalmaznának, a jelenleg 15 és 39,6 százalék között megállapított öt helyett. Megdupláznák a pillanatnyilag gyermekenkénti és évenkénti 500 dolláros adókedvezményt, kedvezőbbé tennék a házaspárok együttes bevallását. Ezenfelül törölnék az utódokra hagyatékozott vállalkozások és farmok nagyarányú csődjét hozó örökösödési -- a köznyelvben halálozási adónak nevezett -- járulékot, kiterjesztenék a jótékony célú adományozások utáni kedvezményeket, és véglegesítenék a kutatási és fejlesztési kiadásokra vonatkozó -- korábban időről időre meghosszabbított -- adókedvezményt.
A fő vonalaiban már egy ideje ismert adócsökkentéssel szemben Bush új megközelítést alkalmazott a szövetségi államadósság törlesztésében. Az adósság nyilvános -- a befektetők kezében lévő -- hányada jelenleg 3400 milliárd dollárra rúg, ebből azonban Bush az évtized során csak mintegy 2000 milliárdot kíván visszafizetni, szemben elődjével, Bill Clintonnal, aki a teljes összeg törlesztésére törekedett. Bush szerint a lassításra mindenekelőtt azért van szükség, mert az adott értékpapírok lejárat előtti visszavásárlása csak jelentős többletkiadásokkal válna lehetségessé. A papírok egy tetemes hányadát megtakarítások őrzésére használják, más részét külföldi államok a tartalékaik között helyezték el, ezért az érintettek vélhetően csak jelentős felárak mellett fogadnák el az idő előtti törlesztést. A Reuters szerint a gyorsított visszafizetés emellett befektetők széles köre számára jelentene problémát, mert értékmentő és hozammeghatározó funkciójukban kellene nélkülözniük az államötvényeket.
A következő évtizedre előre jelzett, 5600 milliárd dolláros költségvetési többletnek -- az adó- és adósságcsökkentés melletti -- harmadik fontos hányadaként Bush össze akar hozni egy, közel 1000 milliárd dolláros rendkívüli tartalékalapot, amelyet különböző -- védelmi vagy ellátási -- szükséghelyzetek kezelésére lehetne felhasználni. A többlet további jelentős tételeiből a különféle szocális ellátórendszereket, illetve az oktatást kívánja megerősíteni az elnök.
A hatalmas, 10 éves adócsökkentési program előterjesztésével egy időben a kormányzat összeállította az október 1-jén kezdődő új pénzügyi év 1960 milliárd dolláros költségvetésének főbb számait. A terv összeállításánál 2,4 százalékos idei és 3,3 százalékos jövő évi GDP-növekedésből indultak ki a kormányzat pénzügyi tervezői. A részletező tervezet áprilisban készül el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.