BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bécs "stratégiai partnerséget" ajánl

Ausztria "stratégiai partnerséget" akar létrehozni EU-tagjelölt szomszédaival -- közölte Benita Ferrero-Waldner osztrák külügyminiszter.

E partnerség kiépítése a miniszter asszony szerint két lépcsőben menne végbe: az első szakaszban a hagyományos szomszédsági politika intenzívebbé tétele és a tagjelöltek EU-hoz való csatlakozásának előkészítése állna a középpontban, míg a második szakaszban megkeresnék azokat a területeket, amelyek a mostani jelöltek csatlakozása után "alapot adhatnak a közép-európai országok érdekközösségének létrehozásához, amely közösség a Benelux, illetve a skandináv államokéhoz lenne hasonló".
A stratégiai partnerség tartalmát azon a regionális konferencián dolgoznák ki, amelyre Ferrero-Waldner június 6-ára hívta meg Bécsbe Cseh-, Lengyel-, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia külügyminisztereit -- számol be az MTI.
A szomszédokhoz való közeledés során várható nehézségek között említette a miniszter Temelínre célozva a nukleáris energia kérdését, Szlovénia és Csehország kapcsán a Benes-dekrétumokat, illetve az Avnoj-döntéseket, valamint általában a munkaerő és a szolgáltatások szabad vándorlásának kérdését.
Az utóbbival kapcsolatban Ferrero-Waldner úgy nyilatkozott: a Gerhard Schröder német kancellár által felvetett hétéves átmeneti rendezés kérdésében "kétségtelenül el kellene töprengeni bizonyos rugalmasságról a megvalósításban, így például egyes tagjelöltekkel kötendő kétoldalú megállapodásokról". Wolfgang Schüssel osztrák kancellár korábban ésszerűnek minősítette Schröder javaslatát, s Martin Bartenstein gazdasági miniszter ezt követően vetette fel a rugalmas megoldások lehetőségét.
Az osztrák semlegesség kérdéséről Ferrero-Waldner annyit mondott, hogy miután megváltoztak a nemzetközi feltételek, át kell gondolni a semlegesség ügyét is. Ez a téma heves viták tárgya az osztrák belpolitikában: a kormány elfogadta az új biztonsági doktrína elemző részét, amely a semlegesség helyett tömbön kívüliségről szól, ám hevesen ellenzi a változtatást az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt, így jelenleg nincs meg az alkotmány módosításához szükséges kétharmados többség a parlamentben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.