Az MNB elnökei nem tettek meg mindent a veszteség kialakulásának megakadályozásáért -- állapítja meg a parlament gazdasági bizottsága által a CW Bank veszteségeinek vizsgálatára létrehozott parlamenti albizottság jelentése. Ugyanúgy az MNB elnöke felelős azért, hogy a veszteség kialakulásában nagymértékben szerepet játszó CW AG-leányvállalatok ellenőrzése, majd felelősségre vonása elmaradt, a különösen nagy kárt okozó hűtlen kezelés gyanújának ellenére. Ezért az Országgyűlés szerdán tárgyalja azt a határozati javaslatot, melyben felkérik a legfőbb ügyészt a büntetőeljárások elindítására.
Az MNB-elnök nem kezdeményezett sem büntető-, sem munkaügyi eljárást, egyéb felelősségre vonást a CW AG Bank által felhalmozott veszteség okán az MNB menedzsmentje, valamint az MNB által Bécsbe delegáltjai körében -- írja a jelentés.
A jegybank elnökei mellett felelősség terheli a bécsi bank 1987--1996-ig működő felügyelőbizottságait is, elsősorban azok vezetőit. Az elkészült jelentés azt is megállapítja, hogy a külső könyvvizsgáló cég sem járt el a nemzetközi pénzügyi gyakorlatban elvárható gondossággal, és ezzel a veszteség mértékének kialakulásában a felelőssége vélelmezhető.
Azt is kiemeli a dokumentum, hogy az MNB 1995 májusáig nem tájékoztatta írásban a tulajdonosi jogokat gyakorló kormányt. Az Országgyűlés elé került 1992--1998 jegybanki jelentésekben nem szerepel a CW AG veszteségeinek valós mértéke, így erről sem az országgyűlési képviselők, sem az Országgyűlés megfelelő bizottságai nem szerezhettek tudomást -- olvasható az anyagban.
A vizsgált időszakban kétséget kizáróan megállapítást nyert -- írja a jelentés --, hogy 1996-ig a CW AG-nál nem működött a nemzetközi követelményeknek megfelelő, szabályzatokkal levédett és körülhatárolt hitelezési gyakorlat. Az albizottság birtokába került jelzések nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a hitelkihelyezések során tervszerűen, tudatosan, de legalábbis súlyos gondatlansággal járt el a bank vezetése a kockázatkezelés terén, így tevőlegesen járult hozzá a kinnlevőségek behajthatatlanságának előidézéséhez. Ezen felismerés okán az MNB büntetőeljárást kezdeményezett a CW Bank egyes vezetőivel szemben.
Egyebek mellett a bank holland vezérigazgatójának kifizetett végkielégítés mértékét is eltúlzottnak tartja a jelentés -- figyelembe véve a bank akkori állapotát. 1997 május és 1998 között 1,2 millió USA-dollárt fizettek ki szerződés szerint. A végkielégítés összegének nagyságáról az MNB elnökének is tudomása volt.
Az albizottság javasolja a legfőbb ügyész felkérését arra, hogy a bűnügyi jogsegélyegyezmény alapján keresse meg a CW AG-vel kapcsolatban levő büntetőeljárás során eljáró osztrák hatóságokat annak érdekében, hogy adják át azon információkat, adatokat, amelyek nyomán a büntetőeljárások megindíthatók Magyarországon is.
Ugyanakkor a vizsgálat következtetései alapján a jegybanktörvény módosítását is javasolja a dokumentum. Ezek körébe tartozik a banküzem menete, az adatszolgáltatás, a felelősségi kérdés újraszabályozása, különösképpen az egyszemélyi felelősség feloldása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.