BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellentétes vélemények az Mtk. módosításáról

A kormánypárti képviselők támogatták, míg az ellenzéki felszólalók bírálták a munka törvénykönyve (Mtk.) módosítási javaslatát. A munkaadók és munkavállalók az elmúlt hónapokban több kérdésben is egyezségre jutottak, amelyeket a kormány beépített a javaslatba. A munkaidő szervezésének kérdésében viszont nem sikerült megegyezni. Információink szerint ennek elfogadása esetén több szakszervezeti konföderáció utcai megmozdulások szervezését fontolgatja.

Tegnap a parlament plenáris ülésén folytatódott a munka törvénykönyve jogharmonizációs célú módosításának ősszel megkezdődött általános viátja. Míg a kormánypárti képviselők a benyújtott javaslat elfogadása mellett érveltek, az ellenzék bírálta azt. Álláspontjuk szerint ugyanis a változás hátrányos a munkavállalók számára. Sándor László szocialista képviselő -- az MSZOSZ elnöke -- úgy vélte, a kilenc európai uniós irányelv átvétele indokolatlan, s ezt az EU sem várja el. Emlékeztetett arra, hogy az unióban létezik egy úgynevezett jóléti elv, amely szerint a nemzeti szabályozást nem kell a jogharmonizáció miatt megváltoztatni, ha az kedvezőbb a munkavállalók számára. Őry Csaba fideszes képviselő, aki egyben a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, azt hangoztatta, hogy az EU elvárja a jogharmonizációt Magyarországtól.
A parlamenti vitát megelőzően az Országos Munkaügyi Tanács munkaadói és munkavállalói oldala hosszasan egyeztetett a kormány által elkészített javaslatról. Több vitatott pontban sikerült megállapodniuk, amelyeket a kormányzat beépített a parlament elé kerülő javaslatba. Ám a munkaidő-szervezés kérdésében feloldhatatlan volt az ellentét. A szakszervezetek azt szerették volna elérni, hogy a kormány ezt a részt vegye ki a módosítócsomagból, ám ezt a munkaadók nem támogatták.
Mint Borsik János, a munkavállalói oldal soros elnöke elmondta, a munkaidő-szervezés módosítása a mostani változatban hátrányosan érintené a munkavállalókat. Így a parlamenti vita ideje alatt is lehetőségeket keresnek a változtatásra. Technikailag ez még megoldható.
Borsik szerint ha a kormány a munkavállalók bírálata ellenére elfogadtatja a parlamenttel e módosítást, akkor ez súlyos helyzetet teremt a munka világában. Egyrészt gyengül a kollektív szerződések ereje, másrészt a helyi szinteken a munkaügyi kapcsolatok kiéleződésére kell számítani.
Szakszervezeti körökből származó információk szerint ha a kormány nem változtat álláspontján, és a mostani módosítást elfogadja a parlament, a konföderációk a tiltakozás határozottabb formáira buzdítják majd a dolgozókat. Egyes, a szakszervezetek körében meghatározó konföderációk utcai megmozdulások szervezését fontolgatják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.