A Kremlben a nyugdíjreform ügyében tartott tanácskozáson Putyin elnök elismerte, hogy az orosz nyugdíjellátás jelenlegi, mégoly alacsony színvonala sem lesz fenntartható a jövőben a mostani társadalombiztosítási keretek között. Az elnök a társadalom erkölcsi kötelezettségének tartja a hatékony nyugdíjellátás garantálását, s ez ügyben hamarosan elrendeli a reform részletes kidolgozásával megbízandó különbizottság felállítását.
A már a jövő év elejétől megvalósítandó reform központi elemeként létrejönnének a nyugdíjpénztárak, melyek a most az állami tb-alap javára befizetett járulékok bizonyos hányadát alacsony kockázatú eszközökbe fektetnék be. Számítások szerint a pénztárak vagyona 2009-re elérné a 9 billió rubelt. Egyelőre nem tudni, hogy állami vagy magánpénztárak kezelnék-e a biztosítottak befizetéseit, s hogy az új törvény milyen lehetőségeket kínál majd a vagyon befektetésére. A lakosság a kilencvenes évek elejének számlazárolási ügyei óta nem szívesen bízza a bankokra -- ezen belül is különösen az állami tulajdonban lévő pénzintézetekre -- megtakarításait, dollármilliárdokra tehető a külföldre menekített, valamint az otthon őrzött pénzek nagysága.
Márpedig a reform tovább nem halogatható: a Reuters által ismertetett szakértői becslések szerint Oroszország kedvezőtlen demográfiai folyamatainak változatlanságát feltételezve 2020-ra minden egyes munkavállalóra egy nyugdíjas jut majd. A jelenlegi felosztó-kirovó rendszer továbbélése mellett 15 év múlva a munkavállalói tb-járulékok és a nyugdíjellátás kiadásai között évi 7 milliárd dolláros deficit alakulna ki, ami elviselhetetlen terhet jelentene az állami költségvetés számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.