Egyre behozhatatlanabbnak látszik az a lemaradás, amit Magyarország a SAPARD-programban elszenvedett. Mint arról már beszámoltunk, európai uniós körökben úgy vélik: a csatlakozásra váró tíz ország közül hazánk az elsőről az utolsó előtti helyre csúszott vissza. Ezt jelzi az is, hogy Magyarországgal még mindig nem írta alá az EU a többéves és a 2000. évi pénzügyi megállapodásokat, míg Bulgária, Észt-, Lengyel- és Lettország már lekötötte ily módon a SAPARD-segélyt, s pénteken Romániával is megkötötték a szerződést. Információink szerint nálunk az hátráltatja a folyamatokat, hogy azon vitáznak, ki szentesítse aláírásával a szerződést, a Pénzügyminisztérium államtitkára, vagy a földművelésügyi miniszter.
Magyarország nem tette meg az egyik legfontosabb lépést ahhoz, hogy felzárkózzon a többiekhez -- vélik szakértők. Míg a másik kilenc ország mindegyike az Európai Bizottság és az OECD közös intézményét, a SIGMA-t kérte fel arra, hogy a SAPARD-segélyt fogadó intézményrendszer hátterét kidolgozza, addig Magyarország egy az ISO minőségi szabvány bevezetésével foglalkozó irodát bízott meg hárommillió forintért ezzel a feladattal. Így ismét lépéshátrányba kényszerítette saját magát a magyar SAPARD Hivatal.
A SIGMA szorosan együttműködik az EU-bizottsággal, garantáltan a brüsszeli elvárásoknak megfelelő dokumentumokat alkot. A magyar SAPARD Hivatal akkreditációjára felkészítő cég szintén szigorú követelmények alapján dolgozik, ám az ISO bevezetésének mégiscsak más feltételei vannak, mint az EU-s elvárások -- érvelnek a szakértők. Információink szerint az ISO tanácsadó iroda most ismerkedik a brüsszeli követelményekkel.
Így aztán többen kételkednek abban, hogy a földművelésügyi tárcánál megszabott sokadik határidőre, április végére elkészülnek-e a belső ellenőrzéssel. A SAPARD Hivatal tavaly őszi felállása óta nem sikerült kidolgozni a belső szabályozási hátteret, nincs kész az ellenőrzési terv sem. Az EU leginkább azt bírálja, hogy még mindig nem tisztázódtak a felelősségi kérdések.
A hivatal továbbra is létszámgondokkal küzd. Információink szerint a belső ellenőrzési osztály öt álláshelyét még mindig nem töltötték be. Az eddigi osztályvezetőt leváltották, néhányan pedig, akik várhatóan ezen az osztályon dolgoznak majd, még csak most ismerkednek a SAPARD-dal. Akkor, amikor már a belső ellenőrzésnek el kellett volna kezdődnie.
Ennek ellenére a szakértők bíznak abban, hogy a felkészülési folyamat felgyorsul, és az év második felében már pályázhatnak a magyar vállalkozók a SAPARD 2000. évi, tízmilliárd forintos keretére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.