"A történelemből azt tanultuk, hogy a gyengeség provokál" -- érvelt Donald Rumsfeld a rakétaelhárító rendszer kiépítése mellett. A Pentagon új vezetője szerint az atomkorszak beköszönte óta talán ma a legkisebb az esélye egy totális nukleáris háború kitörésének. Az igazi veszélyt a hagyományos és tömegpusztító fegyverarzenál bővülése, a nemzetközi terrorizmus elterjedése és az úgynevezett "lator államok" támadópotenciáljának növekedése testesíti meg. A választásokon vesztes demokraták szintén támogatják Rumsfeld elképzeléseit, Al Gore egykori alelnökjelöltje, Liebermann szerint az NMD megvalósítása immár eldöntött tény, annak legfeljebb ideje és mikéntjének részletei fölött lehet vitatkozni. Tisztázandó továbbá a többi NATO-tagállam bevonásának kérdése.
Az USA európai szövetségeseit váratlanul érték az új amerikai tervek, melyeknek pontos részletei ráadásul még nem ismeretesek. A konferencián a házigazda Gerhard Schröder német kancellár bizonyult az NMD legvehemensebb ellenlábasának, arra kérve Washingtont, hogy hozza nyilvánosságra, milyen vészforgatókönyvek alapján döntöttek a rakétavédelmi rendszer kiépítése mellett. Választ vár arra is, hogy mindez milyen hatással lesz Európára, Kínára és Oroszországra -- írja a Handelsblatt.
Keményebben fogalmazott Szergej Ivanov, az orosz biztonsági tanács főtitkára, Vlagyimir Putyin elnök közeli bizalmasa. Véleménye szerint az NMD kiépítésével az USA felrúgja a rakétaelhárító rendszerek kölcsönös leépítésére vonatkozó 1972-es szovjet--amerikai szerződést, amit a globális stabilitást fenyegető lépésként értékel. Moszkva a csillagháborús tervek felújítása helyett leszerelési tárgyalásokat javasol, ennek keretében elképzelhetőnek tartja a stratégiai támadórakéták számának akár 1500 darabos csökkentését is. Mindamellett Ivanov nem zárkózik el egy közös rakétavédelmi rendszer kidolgozásától, bár a globális biztonságra leselkedő első számú veszély a nemzetközi terrorizmus térnyerése. Ez utóbbit viszont nem fegyverekkel, hanem politikai eszközökkel lehet meggátolni, márpedig az ázsiai válságtérségekből induló akciók elhárítása Ivanov szerint kivitelezhetetlen Moszkva aktív részvétele nélkül.
A Süddeutsche Zeitung idézi Henry Kissinger egykori amerikai külügyminisztert, a tekintélyes szakértő a konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy az NMD -- sokak véleményével szemben -- éppenhogy egy újabb fegyverkezési verseny megelőzését szolgálja. Általa sakkban tarthatók a "lator államok", értelmét veszti Irán, Irak és Észak-Korea fokozott tempójú fegyverkezése. Kínával és Oroszországgal pedig az Egyesült Államok úgyis meg tud majd állapodni. Kissinger szerint az európai politika részéről a védelmi kooperációban történő részvétel erősítése lehet az egyetlen értelmes válasz.
Az amerikai irányváltást jelzi az is, hogy az új védelmi miniszter a Clinton-adminisztrációnál határozottabb kritikával illette a 60 ezer fős európai gyorsreagálású hadtest felállítására vonatkozó brüsszeli terveket. Rumsfeld arra figyelmeztette Nyugat-Európát, hogy a NATO egységes struktúrájának megbontása, a párhuzamosságok létrejötte gyengítené a szervezetet. Az uniós döntéshozatali mechanizmus nem egyeztethető össze a NATO keretein belül kialakult renddel -- idézi Rumsfeldet a Financial Times. John McCain szenátor szerint az EU külön utas törekvései "tartós feszültségforrást" jelenthetnek a transzatlanti kapcsolatrendszerben. Az Egyesült Államoknál is keményebben ellenzi a kizárólag az uniós országok bevonásával elképzelt európai védelmi együttműködés elmélyítését Törökország. Ankara a NATO-n belüli európai--amerikai koordinációs rendszer bojkottálásával tiltakozik az európai együttműködésből való kimaradása ellen.
Miközben a vita már teljes intenzitással folyik, a rendszer kiépítése még csak az alapozás fázisánál tart. A félig sem kész védelmi erő számos kísérlet közül eddig egyetlen alkalommal bizonyult sikeresnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.