A hetek óta súlyos áramellátási problémákkal küszködő állam törvényhozásában csak második nekirugaszkodásra jött össze a kétharmados többség a rendkívüli helyzet szükségintézkedésekkel való orvoslására. A Gray Davis kormányzó által azonnal szentesített egyezség felhatalmazza a helyi adminisztrációt, hogy hosszú lejáratú szerződések révén teremtsen olyan pótlólagos ellátást, amellyel úrrá lehet lenni a problémákon. Ilyen szerződések keretében a jelenlegi (fogyasztóvédelmi szervezetek szerint "rabló") árak alatt, de jócskán az utóbbi években megszokott tarifák felett kellene beszerezni a pótlólagos energiát -- írja a Reuters.
A beszerzést és a fogyasztóknak való eladást az állam -- a helyi vízügyi minisztériumon keresztül -- maga végezné, igénybe véve a fizetési kötelezettségeiket immár nyilvánosan megtagadó helyi áramszolgáltatók hálózatát. A nagybani piacon az állam által végrehajtandó méregdrága áramvásárlásokat a helyi adminisztráció által kibocsátandó kötvényekkel finanszíroznák, amelyekre a jövőbeni fogyasztói díjak szolgálnának fedezetül. A rendezésnek e módja miatt az eljárás bírálói drákói, de jól álcázott tarifaemelési szándékkal vádolják a díjak rögzítéséhez eddig ragaszkodó politikusokat. A megoldást támogató szakemberek egy része viszont inkább -- sokkterápiával felérő -- drámai mértékű és azonnali tarifaemelést ajánl, ami az eddigi, rábeszéléses módszer után végre kemény gazdasági kényszerrel is alátámasztaná az elkerülhetetlen energiatakarékossági intézkedéseket. Az immár regionálissá vált áramválság kapcsán a hét végén tíz nyugati szövetségi állam kormányzói az Oregon állambeli Portlandben tartottak válságtanácskozást.
Davis kormányzó eredetileg február 5-ig adott határidőt tárgyaló szakembereinek, hogy az erőművekkel tető alá hozzák az első áramszállítási szerződéseket. A felhatalmazások kilowattóránként 5,5 centes tarifa elfogadását teszik lehetővé, a jelenlegi azonnali piacon szokásos 35-40 centes díjak ellenében. Ennek elmulasztása azzal járna, hogy az államnak továbbra is naponta 40-50 millió dollárt kellene költenie -- a már fizetésképtelen közüzemi szolgáltatók helyett -- a szabadpiaci áramvásárlásokra.
A rendezéssel koránt sincsenek megoldva az ellátási problémák, mert a déli fekvésű és jelentős részben sivatagos államban nyáron jelentkezik a fogyasztási csúcsigény. Rosszat sejtet az is, hogy a térségben tevékenykedő két energiaszolgáltató bejelentette, esedékes fizetési kötelezettségeinek csak 15-20 százalékát tudja teljesíteni, legyen szó akár szállítóiról, akár a korábban kibocsátott kötvények visszavásárlásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.