BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több év után arányos ellenlépések

Magyarország ellenlépéseket hozott Lengyelországgal szemben a Varsó által évek óta fenntartott, mára -- magyar vélemény szerint -- okafogyottá vált, a magyar kivitelt nehezítő, esetenként ellehetetlenítő piacvédelmi intézkedések miatt. Budapesten hangsúlyozzák: a mától életbe lépő intézkedés arányos a lengyelekével.

Holnaptól lépnek hatályba azok a magyar ellenintézkedések, amelyekről azt követően döntött Budapest, hogy nem látott reményt a Lengyelországgal évek óta húzódó vámvita rendezésére. Február elsején jelent meg az a közös külügy- és pénzügyminisztériumi rendelet, amely rendelkezett a -- magyar vélemény szerint nem indokolt -- lengyel védelmi intézkedések által Magyarországnak okozott károkkal arányos ellenintézkedésekről. Ezek szerint meghatározott lengyel termékek -- egyebek között sajtok, tejporok, burgonya, egyes zöldségfélék, cukor, lisztes áruk és édesipari termékek -- esetében az eddig nyújtott CEFTA-kedvezmények csak korlátozott mértékben, illetve vámkontingensekhez kötötten érvényesíthetők. Ahogy az a február 1-jén megjelent és mától hatályos rendeletből kiolvasható, az intézkedés körébe tartozó termékeknél a kvótákon felüli mennyiségek behozatala a legnagyobb kedvezményes (MFN) vámok mellett lehetséges csupán.
A Külügyminisztérium hivatalosan értesítette a lengyel felet az intézkedésekről, s a CEFTA-szabályok értelmében a tájékoztatást megküldték az idén elnöki tisztet betöltő Romániának is. Budapesten azonban hangsúlyozzák, hogy továbbra is készek a vita tárgyalásos rendezésére a közös érdekek alapján. Ez megteremthetné a lehetőséget mindkét részről a CEFTA szerinti kedvezmények visszaállítására, szögezi le a KüM közleménye.
Mint lapunk is többször beszámolt róla, Lengyelország az elmúlt években számos magyar exporttermékkel szemben piacvédelmi intézkedést vezetett be. Olyan hagyományos cikkek lengyelországi kivitelét nehezítették meg, esetenként lehetetlenítették el ezek, mint a kukorica, a búza, a sertés- és baromfihús, valamint a paradicsompüré. Évek óta folytak a kétoldalú tárgyalások a vita rendezéséről, aminek eredményeként tavaly májusban átmeneti megoldás született. Ennek értelmében az év második felére az érintett magyar termékek bizonyos mennyiségének kivitele lehetővé vált a CEFTA-vámfeltételekkel.
Az idei évre Budapest a védelmi intézkedések visszavonását igényelte, mivel azok már nem indokolhatók a bevezetéskor citált piaci zavarokkal. Sőt, a helyzet gyökeresen megváltozott, hiszen a gabonafélék lengyelországi hiánya tavaly és az idén is nagy volumenű vámmentes importra teremtett, illetve teremt igényt. Ám Varsó legfeljebb a tavalyi szállítási volumen fennmaradására biztosított volna lehetőséget. Az idén január 1-jén életbe léptetett lengyel szabályozás a sertés- és a baromfihús esetében a tavalyi második félévi mennyiségek bevitelét tette csak lehetővé ez évre, azaz a kedvezményes export lehetősége a felére csökkent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.