BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Életet lehelnek a piacokba

Miközben a piacok a japán miniszterelnök lemondási szándékának bejelentésére vártak, a kormány, illetve a törvényhozás tagjai ellentmondásos terveket vázoltak a gazdaság és a tőzsde fellendítésére. Eközben statisztikák és egyéb előrejelzések szerint a növekedés lassan visszájára fordul.

Az elhamarkodott, illetve később visszavont helyzetértékelések és kapkodó nyilatkozatok után a kormányzó koalíció állt elő egy némi eredetiségről árulkodó tervvel. Az elképzelés szerint a bajok nagy részének okát az évek óta hanyatló és nyomott jegyzésekkel jellemzett értékpapírpiacon kell keresni. Egy ottani fordulat kiváltása végett a kormányzó LDP egyik vezetője néhány, célzottan végrehajtandó adócsökkentést ajánlott. Elképzelése szerint le kellene szállítani az osztalékok utáni adókat csakúgy, mint a tőkeérték-növekmény és az örökösödés adóját. Érvelése szerint ezen intézkedések kombinált alkalmazásával meg lehetne mozgatni a -- főleg a nyugdíjasok által -- betétek formájában fenntartott hatalmas, mintegy 14 ezer milliárd jenes megtakarításokat.
A Reuters szerint a japánoknak a tőzsde iránti bizalmatlanságát szinte a végletekig fokozta a különféle aktívák értékének tíz évvel ezelőtti összeomlása és a részvényjegyzések azóta -- rövid időszakokat leszámítva -- folyamatosan tartó hanyatlása. A gyanakváson és a pesszimizmuson azzal lehetne segíteni, ha a kormány maga is közreműködne az árfolyamok stabilizálásában, illetve megszilárdításában.
Ennek egyik eszközeként fel kellene számolni a bankok és a vállalatok között elterjedt kereszttulajdonlást, az ezzel járó nagy összegű részvényeladások megtámasztására a kormánynak egy rendkívüli befektetési alapot kellene felállítania, amely intervenciós vásárlásokkal akadályozhatná meg a jegyzések összeomlását. Az ily módon likvidebbé tett részvénypiac jobb kereteket adhatna ahhoz, hogy a bankok szabaduljanak azon iparvállalatoktól, amelyeket kényszerűen tartanak életben, apródonként csöpögtetett hitelekkel. Az LDP által készített tervezet emellett azt is szorgalmazza, hogy a kormány által szervezett akcióval verjenek életet a tíz éve összeomlott és azóta halottnak tekintett ingatlanpiacba.
Ilyen -- "strukturálisnak" minősített -- reformintézkedésektől a konjunktúra élénkülését is várják. Erre annál is nagyobb szükség van, mert előrejelzések szerint a japán gazdaság a múlt év utolsó negyedében -- éves rátára számítva -- mindössze 0,6 százalékkal növekedett.

Miközben a piacok a japán miniszterelnök lemondási szándékának bejelentésére vártak, a kormány, illetve a törvényhozás tagjai ellentmondásos terveket vázoltak a gazdaság és a tőzsde fellendítésére. Eközben statisztikák és egyéb előrejelzések szerint a növekedés lassan visszájára fordul. VG-összeállítás-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.