A gazdasági társaság ügyvezetője nem lehet alkalmazott saját cégében -- erre az adóhivatal iránymutatása hívja fel a figyelmet, ám vélhetőleg nem minden cég van tisztában e ténnyel. Így a jövőben a cégek jelentős része számíthat az adóhivatal megfeddésére, hiszen a gazdasági társaságok többsége így működik -- közülük is elsősorban a betéti társaságok. Nemrégiben emiatt egy bt.-t már a járulékbevallás módosítására is kötelezte az APEH -- számolt be lapunknak Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke.
Már a törvény 1997-es módosítása kimondta: ha a társaság többségi tulajdonosa vezető tisztségviselői feladatot lát el, úgy ezt nem munkaviszonyban, hanem megbízási szerződéssel kell végeznie -- mondta a Világgazdaságnak Dudás Katalin, a Gazdasági Minisztérium főosztályvezetője.
Ám az adóhivatal tavaly vizsgálta felül a gazdasági törvényhez hozott korábbi állásfoglalását, s új iránymutatást alkotott a szociális és az igazságügyi tárca közreműködésével. A jogszabályváltozás a bt.-k és a kft.-k működését érintette.
A helyzet ellentmondásos: a bíróság ugyanis korábban már több ízben kimondta, hogy betéti társaság beltagja lehet alkalmazott ugyanannál a cégnél -- mondta Zara. A munka törvénykönyve továbbá leszögezi: nincs visszamenőleges hatálya egy érvénytelen munkaszerződésnek. Így visszamenőlegesen nem lehet büntetni sem az alkalmazottat, sem a céget. A pénzügyi tárca úgy tájékoztatta lapunkat: az adózó bíróságon támadhatja meg az APEH határozatát. Ám mivel a kérdésben nincs jogegységi döntés, így bíróságonként és ügyenként más-más határozat várható.
A törvény nem tiltja a tulajdonos alkalmazását -- állítja Zara László. Csupán azt mondja ki, amennyiben nem munkaviszonyban alkalmazza a társaság a cég tulajdonosát, akkor megbízásos szerződést kell kötni vele. Sőt, a jogszabály azt sem tiltja, hogy a cégtulajdonos vezető tisztséget lásson el a saját vállalatánál.
A munkavégzés feltétele, hogy alá-fölé rendeltségi viszony alakuljon ki -- érvelt Dudás Katalin. Ha pedig egy cégben a tulajdonos az alkalmazott, akkor saját maga gyakorolja a munkáltatói jogokat önmaga felett. A költségvetés viszont nem jár jobban, ha a jövőben például a bt. ügyvezetője megbízási szerződéssel, vagy tagi jogviszonyban végzi a munkáját és nem alkalmazottként -- véli Zara. Járulékból kevesebb, adóból több kerülhet a büdzsébe. Az egyént veszteség érheti, ha már nem számít alkalmazottnak. Adókedvezményektől esik el: nem érvényesítheti például az idén évi maxium 36 ezer forintot jelentő adójóváírást sem. Noha ez elvész, a vállalkozói tevékenysége alapján más egyéb adókedvezményt igénybe vehet a cégtulajdonos -- mutatott rá Dudás Katalin.
A kisvállalkozások tulajdonosainak tevékenysége a gyakorlatban nem különbözik a munkaviszonytól -- mondja Török Györgyi, a Köves Clifford Chance Pünder Kft. igazgatója. Az adótanácsadó szerint nem érthető, 49 százalék tulajdoni hányadnál miért lehet munkaviszonyt létesíteni, míg 51 százaléknál miért nem. Rámutatott: az adójóváírást csak akkor lehet igénybe venni, ha a bevallott éves jövedelem nem haladja meg az 1,05 millió forintot. Ha az éves jövedelem több ennél, akkor a munkaviszony fenntartása hátrányosabb.
Az adózó március 20-ig még kijavíthatja a hibát, ám ezt követően utólag már csak önrevízióval teheti ezt -- tudtuk meg Erdős Gabriellától, a PricewaterhouseCoopers cégtársától. Az adótanácsadó rámutatott: a megbízási szerződésnél továbbra is kell tb-járulékot és személyi jövedelemadót fizetni, de a munkáltatót nem terheli a 3 százalékos munkanélküli-hozzájárulás, továbbá a magánszemély levonhat 10 százalékot költségátalány címén. Az is kérdés, mi történik az ily módon feleslegesen befizetett járulékkal. A többletjárulékot ugyan utólag "beszámíttathatják" valamelyik egyéb adónembe, ám ezt külön kérelmezni kell. A járuléktöbbletet az APEH nem "díjazza" pluszkamattal. Ha már nem első ízben történik önrevízió, az jelentős többletköltséggel járhat az adózó számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.