A száj- és körömfájás minden bizonnyal már továbbterjedt Nagy-Britanniából, amit az is jelez, hogy Franciaország kéthetes kiviteli tilalmat rendelt el a járvány által veszélyeztetett patásokra és azok húsára. A védekező országok sorába Japán és Dél-Korea is belépett, ahol húsbeviteli tilalmat rendeltek a gyanúsnak minősített nyugat-európai államokból. Magyarországon újabb szigorításokat foganatosítottak, a Ferihegyi repülőtéren például fertőtlenítőszőnyegen kell áthaladni az utasoknak.
A pánik ugyanakkor lökést adhat a CAP átalakítását célzó uniós erőfeszítéseknek. Lapértesülés szerint például felére csökkenhet a kis- és közepes méretű agrártermelőknek az EU-kasszából juttatott közvetlen támogatás mértéke.
Eközben európai bizottsági tisztviselők ismételten fogadkoznak: az új EU-tagok felvételét az emelkedő közösségi agrárkiadások nem veszélyeztetik. A tagjelöltek azonban növekvő aggodalommal figyelik, hogy az egyébként is behatárolt közös agrárköltségvetés számára egy idő után kezelhetetlenné válhatnak a marhaválság, illetve a száj- és körömfájás pénzügyi hatásai.
Amennyiben az EU-agrárminiszterek állandósítják az állatállomány tesztelésével kapcsolatos követelményeket, az elvárás ezzel az "agráracquis" részévé válik majd, ami egyúttal újabb megkerülhetetlen tételként jelenik majd meg a csatlakozási tárgyalásokon is. Az ily módon intézményesülő elvárás teljesítésének finanszírozása már teljes egészében a taggá váló országot sújtja majd, h csak az EU-n belül nem alakítanak ki ettől eltérő gyakorlatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.