A múlt hónapban közzétett előzetes hivatalos becslésben 2,4 százalékos javulás szerepelt -- emlékeztet az MTI. Az előzetes piaci konszenzus 2 százalékosra valószínűsítette a végleges negyedik negyedévi adatot. Az év egészében 4,3 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság termelékenysége; ez az 1983-ban mért 4,5 százalékos egész éves termelékenységjavulás óta a legnagyobb növekmény. A harmadik negyedévben 3 százalékkal nőtt az ipari és szolgáltatási szektorok termelékenysége éves összevetésben.
A termelékenységjavulás ütemének valamelyes lassulásával gyorsult az egységnyi munkaerőköltség növekedése: a Federal Reserve által elsődleges bérinflációs barométerként figyelt mutató 4,3 százalékos volt a tavalyi utolsó negyedben a harmadik háromhavi 3,2 százalékos éves növekmény után. Az előzetes becslésben 4,1 százalékos munkaköltség-növekmény szerepelt 2000 utolsó negyedére.
Elemzők ugyanakkor nem számítanak arra, hogy a Fed módosítja januárban elkezdett monetáris enyhítési kurzusát, mivel a jegybank többször is utalt arra, hogy most már nem az inflációs nyomást, hanem a növekedés hirtelen megtorpanását tartja a legfőbb kockázati elemnek az amerikai gazdaságban. A Federal Reserve januárban két alkalommal összesen 100 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, s a nyíltpiaci bizottság március végi ülésétől a piac újabb, legalább 25 bázispontos csökkentést vár. A Fed irányadó kamata most 5,5 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.