BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy a külkereskedelmi hiány

Tovább romlott a külső egyensúly januárban. A külkereskedelmi mérleg a hónaphoz képest szokatlanul magas forgalom mellett 467 millió eurós hiánnyal zárt. Mindez elsősorban az importnak köszönhető, melynek bővülése euróban mérve már hat százalékponttal haladja meg az exportdinamikát. Egyelőre az elemzők számára sem teljesen világos, hogy a fogyasztás, avagy a beruházás húzza-e a behozatalt, de feltehetően mindkét tényező szerepet játszik benne.

Az idén januárban folytatódott a 2000 második felében elkezdődött lassú külső egyensúlyromlás. A külkereskedelmi mérleg az év első hónapjában 467 millió eurós hiányt mutatott. Tavaly ilyenkor mindössze 256 millió euró volt a deficit. A kiviteli és behozatali dinamika között (szintén euróban mérve) hat százalékpontos különbség volt -- az import javára. A deficit mértéke meghaladja a decemberi magas hiányt is, annak ellenére, hogy januárban hagyományosan alacsonyabb a forgalom.
Érdekesség, hogy a vámterületi külkereskedelmi dinamika tavalyi közeledése megállt, és újból a vámszabad területek forgalma nőtt igen dinamikusan. Különösen a 60 százalékos importbővülés magas. A 2000 negyedik negyedévére vonatkozó beruházási adatok és az importdinamikák tükrében sok elemző úgy véli, hogy a tavalyi gyengélkedés után újabb nagy beruházási hullám indulhat el a gazdaságban. Erre a vámszabad területek aktivitása mellett az import termékszerkezete is utalhat, ugyanis a villamos gépek és készülékek behozatala igen gyorsan növekedett.
Mások szkeptikusak egy nagy beruházási boommal kapcsolatban. Ezt igazolhatja az, hogy az importon belül igen gyorsan növekedett az energia és az élelmiszer volumene is. Ez utóbbi pedig arra utal, hogy a fogyasztás húzza a behozatalt. Más elemzők azt is megjegyzik, hogy az utolsó beruházási adat azért volt kedvező, mert abban jelentek meg a tavalyi év során befejezett lakásépítések is. Ez pedig nem bővíti a termelőkapacitásokat.
A friss adatokkal kapcsolatban a Központi Statisztikai Hivatal megjegyzi, hogy a január hónap az éves külkereskedelmi forgalomban alacsony részarányt képvisel, emiatt az utólagos korrekciók után az export- és importszerkezet számottevően módosulhat. Ahhoz tehát, hogy az egyensúlyromlás mértékét, illetve forrását biztonsággal meg lehessen állapítani, érdemes a következő két-három hónap adatait is megvárni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.