BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Párizs kiviteli tilalmat rendelt el

Franciaország kéthetes kiviteli tilalmat rendelt el a száj- és körömfájásjárvány által veszélyeztetett patásokra és azok húsára. Nagy-Britanniában a fenyegető húshiány miatt egyes körzetekből engedélyezték élő állatok vágóhidakra szállítását. Japán és Dél-Korea húsbeviteli tilalmat rendelt el a járványokkal sújtott vagy gyanúsnak minősített nyugat-európai államokból, Új-Zéland viszont óriási kiviteli fellendülés elé néz.

Franciaországban -- a világ minden államára kiterjedő exporttilalom mellett -- a következő két hétre a határon belül is megtiltották mindenféle állatszállítmány útnak indítását. Ez a rendelkezés a marhán, a juhon, a kecskén és a sertésen kívül a lovakra is vonatkozik. A belföldi szállítási tilalom alól csak a vágóhidakra irányuló forgalom kivétel -- mondotta Jean Glavany mezőgazdasági miniszter hétfői sajtóértekezletén. A politikus szerint eddig csak a Nagy-Britanniából importált birkák kapcsán lehet gyanús esetekről beszámolni, tényleges száj- és körömfájás-megbetegedés Franciaországban nem történt.
A gyanúsnak tekintett kilenc közép- és nyugat-franciaországi állattartó telepet továbbra is zárlat, illetve megfigyelés alatt tartják. Egy állatfarmon, ahová korábban angol juhszállítmány érkezett, két szarvasmarhánál felmerült a megbetegedés gyanúja -- mondta Glavany. A miniszter azt is közölte, hogy hamarosan ismertetik az intézkedés által érintett gazdálkodók kártalanításáról szóló eljárást. A tervek szerint egy juh kényszervágása után 500, egy szarvasmarháért 5000 frank kárpótlást kaphat a gazdálkodó az államtól.
Nagy-Britanniában közben legalább 69 állattartó telepen mutatták ki a száj és körömfájás-fertőzést, és az országban sokfelé hatalmas máglyákon égetik az elpusztított -- összesen mintegy 67 ezer -- állat tetemeit. A húskereskedésekben az utóbbi napokban elfogytak a készletek, amelyeket gyorsított ütemű bevitellel próbálnak meg pótolni. Különösen erős kereslet mutatkozik a távoli Új-Zéland termékei iránt, de a kontinens feltételezetten fertőzésmentes körzeteiből is egymást érik a szállítmányok.
Az áruházakban már mutatkozó hiány enyhítésére a hét elején több mint 170 brit állattenyésztő telepről is útnak indulhattak a vágóhidakra az élőállat-szállítmányok. Az egyes gazdaságok vírusmentességének vélelméről a mezőgazdasági minisztérium ad ki rendkívüli igazolást, amelyek a kijelölt vágóhidakra szállításra jogosítanak fel. Az érintett vágóhidakat és a szállítmányozásban részt vevő teherautókat előzetesen fertőtlenítették.
A fertőzés gyanújával érintett Belgium és Dánia kapcsán nem érkeztek jelentések a járvány tényét megerősítő vizsgálati eredményekről. Térségünkben Horvátország és Szlovénia is betiltotta a patás állatok importját, valamint, hogy ilyen állatokat, illetve ezek húsát a területén átszállítsák. Japán és Dél-Korea a fertőzés -- vagy annak gyanúja -- által érintett európai országokból leállította a patás állatok húsának bevitelét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.