BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Többségben a kisbirtokok

A dél-alföldi régióban egyre több háztartás hagy fel a mezőgazdasági tevékenységgel, csökken a gazdaságok száma, a tulajdonukban lévő földeket a lakosok inkább bérbe adják, az állattartást illetően pedig önellátásra rendezkednek be -- derül ki a legutóbbi általános mezőgazdasági összeírás összesített területi adataiból.

A statisztikai hivatal felmérései alapján egyfajta profiltisztulás jelei mutatkoznak a dél-alföldi régióban: a vegyes gazdálkodást folytatók köre 51 százalékról 41-re csökkent, a kifejezetten állattartó termelők köre pedig 15 százalékról 26-ra emelkedett. Profiltisztulásra utal az is, hogy a földhasználók aránya a régió megyéiben 34 százalékról 30-ra csökkent 2000-re.
Az ország lakosságának még mindig jelentős hányada, egyötöde áll valamilyen kapcsolatban a mezőgazdasággal, és a dél-alföldi régióban ennél is nagyobb az arányuk, az itt élők 32 százaléka kötődik az ágazathoz. A Bács-Kiskunban élőknél a legerősebb a kapcsolat, a lakosság 37,5 százaléka dolgozik a mezőgazdaságban, Békésben 30,4, Csongrádban pedig csak 25,2 százalékuk. A régión belül öt kistérségben 50 százalék feletti a lakosság mezőgazdasági kötődése, ami azt jelenti: gyakorlatilag minden családban a mezőgazdaság a fő megélhetési forrás.
Az ország termőterületének, nyolcmillió hektárnak az egyötödét művelik a dél-alföldi megyék. Az alapvetően mezőgazdasági adottságú régióban a kisbirtokok aránya dominál. Az 1--10 és a 10--100 hektár közötti birtokok használják a termőföld döntő hányadát, 78 százalékát. Az egy hektár alattiak a termőterületből 2000-ben már csak 5 százalékot hasznosítottak, a 100 hektár felettiek pedig a föld 17 százalékát művelték.
Csongrádban a mezőgazdasági termőterületek 38,7 százalékát fedik le az ilyen nagyságú birtokok, Bács-Kiskunban a 30, a békési termőterületnek pedig a 28,3 százalékát. Országosan az 1--10 hektár közötti gazdaságok az összes földterület 27,3 százalékát művelik. A birtokrendezés hiánya, a korlátozott földforgalom és földhitelképesség miatt a Dél-Alföldön is merev a birtokszerkezet, pedig itt kifejezetten kedvezőek az ökológiai feltételek a szántóföldi gazdálkodásra. Az egy hektárnál kisebb földbirtokok részesedése az összes termőföldből a Dél-Alföldön 2,2 százalékos, alacsonyabb az országos átlagnál, ahol a termőterület 6,8 százalékát fedik le. Az egy és tíz hektár közötti birtokok teszik ki a régió termőterületének 31,2 százalékát, ez 4,1 százalékkal nagyobb, mint az országos arány. A termőterület 46,9 százalékát uralják a Dél-Alföldön a 10--100 hektár közötti birtokok. A 100 hektár fölöttieké a termőterület 17 százaléka a Dél-Alföldön, az országos arány 18,4 százalék.
Az egyéni gazdaságok száma a régióban 209 143, a gazdasági szervezeteké 1537, az országosnak 22, illetve 18 százaléka. Az elmúlt egy évtizedben teljesen megszűntek az úgynevezett háztáji és illetményföldek, amelyek a korábbi mezőgazdasági termelőszövetkezeti tagsági viszonyhoz, illetve alkalmazotti munkaviszonyhoz kapcsolódtak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.