A 2870 képviselő részvételével zajló országos népi gyűlésen Csu Zsung-csi kínai kormányfő ismertette a pekingi pártvezetés által kidolgozott ötéves tervet, melynek megvalósulásával 2010-re a kínai gazdaság teljesítménye megduplázódna. Az ambiciózus cél eléréséhez a következő periódusban évi átlagban 7 százalékos növekedésre lesz szükség. Az elmúlt öt évben Kínában a GDP bővülési üteme 8,3 százalékot tett ki, bár egyes elemzők a statisztikák meghamisításával vádolják Pekinget -- írja a Handelsblatt.
A robusztus expanziót két éven át defláció kísérte, tavaly azonban már 0,4 százalékos inflációt regisztráltak. A gazdaság túlfűtött növekedése és az infláció meglódulása komoly veszélyt jelenthet a közeljövőben -- figyelmeztetett Csu. A kormányfő új típusú problémák felmerülésétől tart Kína majdani WTO-csatlakozása kapcsán, a külkereskedelmi liberalizáció révén a kínai vállalatok erősebb versennyel szembesülnek majd a hazai piacokon, aminek hatásait egyelőre nem lehet felmérni.
Peking a költségvetési hiány nagymértékű emelkedése ellenére továbbra is kitart a proaktív költségvetési politika mellett. A növekedés dinamizmusának fenntartásában a büdzsé kiadási oldala mellett nagyobb hangsúlyt kapna a lakossági fogyasztás, ami a közszférában megvalósítandó béremelés és egy széles körű adóreform révén lesz biztosítható. Nem halogatható tovább a szociális ellátórendszerek reformja sem, melynek keretében a vállalatoktól az állam veszi át a nyugdíj- és az egészségügyi ellátás, valamint a munkanélküliek segélyezésének feladatait.
Csu hitet tett az óvatos politikai reformok mellett, ami ígérete szerint a demokratikus jogállam kiépítése mellett az emberi jogok maradéktalan garantálására is kiterjedne. Emellett azonban fontos célként említette a marxizmus vezető szerepének megőrzését és a parlament, valamint a helyi népi gyűlések ellenőrző funkciójának erősítését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.