Különleges szerepet kap mostanában Magyarországon a cigarettacsempészet. Az első negyedévben 172 devizabűncselekményre bukkantak a fináncok, az esetek több mint felében illegális, az országból kifelé irányuló dohányszállítmányokról volt szó. A célállomás elsősorban Nyugat-Európa, azon belül is főképp Angliában és Németországban landolnak a "fekete"-kamionok. Több mint 270 ezer kartont sikerült lefoglalni, ezek értéke 1,1 milliárd forintra tehető.
Az elkobzott tételek sorsa a megsemmisítés, ami nem kis gondot okoz a vám- és pénzügyőrségnek. Amint arról Arnold Mihály országos parancsnok a napokban a parlament illetékes bizottsága előtt beszámolt, a megsemmisítés köbméterenként 36 ezer forintjába kerül a vámhatóságnak. Felvették a kapcsolatot a nagy dohánygyárakkal, hogy azok legalább a saját termékeiket vásárolják vissza.
Ez néhány milliós kiadáscsökkenést eredményezhetne a költségvetésnek.
Másik kiemelkedő területét jelentik a pénzügyi visszaéléseknek a vámbűncselekmények. Ebbe a körbe tartozik a Magyarországra befelé irányuló csempészet és a vámorgazdaság. Csaknem 700 esetet derítettek fel a vámnyomozók, ez valamivel több, mint egy évvel korábban, viszont az elkövetési érték harmadára-negyedére csökkent. Azaz többnyire kisebb súlyúak a visszaélések.
Kissé növekedett az elmúlt időszakban a felderített adó- és társadalombiztosítási csalások száma, ám értékük a felére zuhant vissza. Ennek oka abban keresendő -- mondta lapunknak Sipos Jenő, a VPOP szóvivője --, hogy szinte megszűntek a korábban hosszú évekig virágzó olajügyletek.
Az országba becsempészett, hamis márkajelzéssel ellátott áruk értéke az első negyedévben meghaladta a 300 millió forintot. Ez tavaly ilyenkor 42,5 milliót tett ki, s a feltárt esetek száma is jóval kisebb volt. Elsősorban hamisított cipőt, szabadidőruhát, pólókat igyekeznek piacra dobni. Új jelenség -- tudtuk meg --, hogy az országon belül speciális üzemek jöttek létre, ahol ráteszik a termékekre a hamis márkajelzést. A lefoglalt áruk egy részét a Karitatív Tanácson keresztül kaphatják meg a rászorulók. Bizonyos esetekben ehhez a védjegytulajdonos engedélyére is szükség van.
Az év első harmadában összesen több mint 4600 esetben bukkantak pénzügyi visszaélésekre a fináncok, ezek értéke meghaladta 7,2 milliárd forintot. Egy évvel ezelőtt valamivel kevesebb esetre derült fény, viszont az elkövetési érték a mostani dupláját tette ki. Mint Sipos Jenő elmondta, a felderített esetek számának növekedése mögött elsősorban az áll: egyre eredményesebbek a vámhatóság nyomozói, jól működik a kockázatelemzési módszer.
(Jövedéki visszaélésekről szóló cikkünkben [VG, 2001. április 17.] nem lapunk hibájából helytelen adat szerepel. A tény: 432 hektoliter sört foglaltak le a fináncok az első negyedévben.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.