A Dick Cheney alelnök által vezetett munkacsoport számára óriási kihívást jelent az ellátási feszültségek kezelhetőségének megteremtése. Az olajfelhasználásban veszélyes mértéket öltött az importált hányad, a gázpiacon állandósult a hiány, a szén felhasználása rendkívüli módon terheli a környezetet, új atomerőművekkel szemben pedig -- az 1979-es baleset óta -- óriási ellenállás tapasztalható. Ez utóbbi abban nyilvánul meg, hogy a -- szinte a főváros kapujában, Harrisburgben észlelt -- súlyos üzemzavar óta nem is engedélyezték új atomerőmű építését.
Az áramellátási zavarok enyhítésére a kormány szerint legalább 66 új erőművet kell építeni a következő húsz év során. A tervezésről kiszivárogtatott információk szerint "ennek egy hányadát atomerőműveknek kell képviselniük" -- írja a Neue Zürcher Zeitung.
Az USA jelenleg 103 nukleáris áramtermelő komplexumot üzemeltet, ezek a felhasznált elektromos energia 20 százalékát adják. További 51 százalék származik szénerőművekből, emellett 15,3 százalék ered földgáztüzelésű üzemekből, illetve 8,3 százalék vízi erőművekből. Az olajtüzelésű erőművek elenyésző súllyal szerepelnek. A jelenleg építés alatt álló áramtermelő egységek 95 százalékát tervezték földgázbázison üzemeltetni, mivel azonban ezen elsődleges energiahordozó iránt az igény lényegesen meghaladja a kínálatot, az ára tavaly 100-300 százalékkal növekedett.
Az áramellátás feszültségeit már rövid távon erősen fokozza, hogy a földgázbázison üzemelő erőművek közül sok eléri a használhatóságának végső határát a következő években. Az atomerőművek élettartama valamikor a következő évtizedben jár le, ezért a kormányzatnak szembe kell néznie az ilyen kapacitások megújításának minden bajával, beleértve a lakosság ellenállását is.
Az aggályok eloszlatására az alelnök kijelentette, hogy az atomenergia nemcsak tisztább, hanem az utóbbi időben az előállítása lényegesen biztonságosabbá vált. Elismerte ugyanakkor, hogy a nukleáris hulladék megőrzése továbbra is megoldatlan problémát jelent.
A kormány tervének ellenzői szerint a jelenlegi energiahiány ciklikus természetű, mert a kilencvenes évek második felében alkalmazott alacsony árak miatt leállt a lelőhelyek kutatása és feltárása. Környezetvédő csoportok az amerikai belföldi kitermelés felfuttatását, főleg az alaszkai természetvédelmi körzet lelőhelyeinek kiaknázását bírálják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.