BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkenő ipari árak

Erőteljesen csökkent az ipari termelői árak növekedési üteme júniusban. A mérséklődés elsődleges oka a forinterősödés exportárakra gyakorolt kedvezőtlen hatása, de a kőolaj világpiaci árának csökkenése is segített. A kutatók és az elemzők eltérő véleményen vannak az infláció idei júliusi alakulásával kapcsolatban.

Csakúgy mint májusban, júniusban is csökkentek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest. Így a 12 havi drágulás mértéke az év eleji 10-ról 5,3 százalékra csökkent. Az árdinamika mérséklődése elsősorban az exportárak kedvező alakulásának köszönhető, júniusban például 2,5 százalékkal estek vissza. Az elmúlt néhány hónap árcsökkenése oda vezetett, hogy a külföldön eladott ipari termékek árai az utóbbi 12 hónap alatt összességében nem emelkedtek. Vagyis júniusban az exportárak átlagosan a tavaly ilyenkori szinten voltak.
A csökkenés egyértelműen a forinterősödés következménye -- mondta Békés Gábor, a Lehman Brothers elemzője. Az euróban, illetve dollárban megkötött szerződéseket a statisztika is napi árfolyamon számolja át forintra. Így a hazai valutában jelentkező ármérséklődés automatikus, nincs szükség a gazdasági szereplők alkalmazkodására, így időre sem.
A felértékelődésnek a továbbiakban már kevés közvetlen hatása lehet az ipari árakra, amennyiben a forint-euró árfolyam a júniusi szint körül stabilizálódik -- mondta Zsoldos István, a Concorde Értékpapír elemzője.
Az árdinamika mérséklődése nem igazán kedvező. Az exportárak a hazai inflációra nem hatnak, ugyanakkor az exportőrök júniusi áraikban semmit nem érvényesíthettek a 10 százalék feletti hazai inflációból.
Az exportárindexnél tapasztaltnál jóval kisebb a csökkenés a belföldön értékesített ipari termékek áremelkedési ütemében. Bár az utolsó hónapban egyáltalán nem emelkedtek az árak, a 12 havi index így is csak kisebb mértékben csökkent. Zsoldos és Békés is úgy véli, hogy a következő hónapokban a forinterősödés importárcsökkentő hatása közvetett módon a belföldön előállított termékek árára is kihat majd, így segítve elő a dezinflációt.
A forint dollárral szembeni erősödése és az energiaárak mérséklődése esetén decemberre akár nulla szintre csökkenhet a termelői árak "inflációja" -- véli Zsoldos. A gyors csökkenés hatása a fogyasztói árakra azonban csak az év utolsó hónapjaiban, még inkább 2002-ben várható.
A júliusi inflációt mindkét elemző jóval 10 százalék alá várja. Ettől eltérő a kutatóintézetek álláspontja, akik szerint a második fél év első hónapjában még két számjegyű volt a drágulás. Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója szerint a mostani adatok nem elégségesek a túlzott optimizmushoz, Pásztori Veronika, a Kopint-Datorg munkatársa többek között a még mindig gyors élelmiszer-ipari drágulás miatt vár 10 százalék feletti inflációt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.