BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javuló termelékenység

A versenyképességet meghatározó három kiemelt területen: a gazdasági fejlődés, a nemzetközi exportban betöltött szerep és a külkereskedelmi egyensúly terén az utóbbi tíz év alatt elért eredmény alapján Magyarország dobogós helyre került a kelet-közép-európai régióban. Mindezt Kádár Béla professzor, a párizsi magyar OECD-képviselet vezetője hangoztatta a tegnapi budapesti sajtótájékoztatón, amelyen az ITDH Magyarország versenyképességéről készített tanulmányát ismertették. Kádár ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, a hazai kis- és középvállalatoknak az elkövetkező időszakban mindenképpen erősödniük kell annak érdekében, hogy az EU-csatlakozás után hatékonyan felelhessenek meg a globalizálódó nemzetközi piacon kibontakozott éles verseny támasztotta kihívásoknak.

A kelet-közép-európai régióban Magyarországon javult a legnagyobb mértékben a termelékenység -- mutatott rá Losoncz Miklós, a Competitiveness (Versenyképesség) 2000 című ITDH-kiadvány szerkesztője, egyszersmind a GKI Gazdaságkutató Intézet kutatásvezetője. A feldolgozóiparban például az egy foglalkoztatottra jutó termelési érték alapján számított termelékenység 2,2-szeresére növekedett 1991--2000 között.
Ugyanakkor nemzetközi összehasonlításban a bér- és munkaerőköltségek továbbra is viszonylag alacsonyak, ám növekednek. A kitörést a szakképzett, kreatív, motiválható munkaerő alkalmazása jelentheti. A béremelkedés ütemének azonban alacsonyabbnak kell lennie a termelékenység növekedésénél -- hívta fel a figyelmet. A kutató szerint a forint erősödése tartós kényszert jelent a vállalatok számára a termelékenység javítására.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.