A remények szerint július második felében kerül a kormány elé az az egyeztetett javaslatcsomag, amelyen négy tárca, továbbá az érintett intézmények, szervezetek, üzleti körök külön-külön és közösen is dolgoznak, s amelynek célja segíteni a forinterősödés miatt nehéz helyzetbe került exportőrökön -- tudta meg a Világgazdaság. Bármilyen segítséget dolgoznak is ki, annak meg kell felelnie nemzetközi kötelezettségvállalásainknak. Igen sürgős a munka, hiszen a magyar exportőri kör egy része alaposan megsínyli a forint erősödését. A problémán a gazdasági, az agrár-, a pénzügyi és a külügyi tárca szakértői dolgoznak, s a munkába bevonták -- egyebek között -- az Eximbank Rt.-t, a Mehib Rt.-t, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát is.
Abszurdnak tartja ugyanakkor az elhibázott monetáris politikát állami támogatással finanszírozni Csáki György, a GKI Rt. kutatásvezetője. Pedig -- mint rámutatott --, a kis- és középvállalati exportőr kör egy jó része tönkremehet, miután árbevételének 15 százalékát elveszíti.
A dolog természeténél fogva nem lehet pontosan tudni, hogy milyen károk érik a magyar exportőröket a forint erősödése miatt. Ám annyi bizonyos, azon vállalkozások szenvedik meg ezt a folyamatot igazán, amelyek nagyobb hazai hozzáadott értéket állítanak elő -- hangoztatta a Világgazdaságnak Balás Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. A kompenzáláshoz szükséges forrás nagysága csak a felmérések elkészülte után számszerűsíthető -- összegezte lapunk kérdésére Nagy Róza, a Gazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára. Az elmúlt napokban egyébként több szakmai szövetség, érdekképviselet is készített becslést a hozzá tartozó vállalati kört ért károkról. Legutóbb tegnap a Magyar Iparszövetség (Okisz) tett közzé ilyet. Főigazgatója, Szabó István egy tájékoztatón közölte: az Okisz tagvállalatainak 30 százalékát érinti kedvezőtlenül a sávszélesítés. Ezeknek a cégeknek az éves összárbevétele 46-48 milliárd forint. Számításaik szerint ezek a vállalkozások májustól az év végéig a forint erősödése miatt 4,5-5 milliárd forintot veszítenek.
Az import ugyanis olcsóbbá válik. Ám ebből az is következik, hogy nem járnak rosszul azok a vállalatok, amelyek importanyagból termelnek, azaz a multik, továbbá -- egyebek között -- a bérmunkázók, valamint a beszállítók egy jó része -- mondta Balás. Ugyanakkor be lehet határolni azokat az ágazatokat, termékeket és azt a vállalati kört, amely kárt szenved. Példaként sorolta az agrárszektort, az ipari fogyasztási cikkeket előállító ágazatok egy részét, valamint a könnyűipari termelőket, például a textilipari exportőröket. Nagy Róza idesorolta még a gépipari vállalkozások egy részét is.
Egyértelműen a hazai kis- és középvállalatok azok, amelyek segítséget igényelnek a jelen helyzetben -- szögezte le Balás. Nagy Róza ezzel kapcsolatban rámutatott: az összes export mintegy 20 százalékát adják a kkv-k.
A Külügyminisztérium két fő szempontot figyelembe véve dolgozza ki saját javaslatait -- tudtuk meg Balástól. Egyrészt a kereskedelmi mérleg szempontjából az exportösztönzöttség fenntartása a cél, másrészt pedig teljes egészében figyelembe kell venni Magyarország nemzetközi kötelezettségeit, azokat, amelyeket a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO), az OECD-nél, valamint az Európai Unióval szemben vállalt.
Mindennek megfelelően olyan támogatások jöhetnek csak szóba, amelyek nem ütköznek nemzetközi kötelezettségeinkkel -- hangsúlyozta Balás Péter. Vizsgálják például a tárca kezelésében lévő kereskedelemfejlesztési célelőirányzat (kfc) bővítésének lehetőségét, a kiállításokon való részvétel, a piaci jelenlét finanszírozásához nyújtott támogatás növelését.
A GM elképzelései szerint a munka a hosszú, illetve rövid távú segítség lehetőségére, valamint azok problémájának orvoslására is kiterjed, akik május előtt kötötték meg szerződésüket. A szóba jöhető elképzelések között említette az államtitkár az árfolyam-kockázati biztosítás bevezetésének lehetőségét, a fedezettel kapcsolatos tanácsadást, az Eximbank kedvezményes hitelének lehetőségét, a Széchenyi-terv keretében új pályázat indítását, a turisztikai hozzájárulás csökkentését, valamint intervenciós alap létrehozását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.