BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óvatosan derűlátó várakozások

Az üzleti helyzetét jónak ítélő vállalkozások aránya már az egymást követő második fél évben enyhe javulást mutat. Az üzleti helyzetre vonatkozó várakozások indexszáma is kedvezően változott. Ez az egyik fő következtetése annak a konjunktúrafelmérésnek, amelyet a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara végzett tagvállalatai körében az idei első félévi helyzetükről, illetve az előttünk álló időszakra vonatkozó várakozásaikról.

Az idei első fél évben 45 százalékra emelkedett azon vállalkozások aránya, amelyek növekvő értékesítést tapasztaltak, illetve a korábbi 22 helyett 19 százalék volt a csökkenő értékesítést jelzők aránya. Az ágazati megítélést vizsgálva ebben a fél évben a legkedvezőbb pozíciót az ipartól a kereskedelem vette át. A kereskedővállalkozások 57 százaléka jelzett az idén növekedést, ám a szolgáltatók körében 33 százalékuk növekvő, 58 százalékuk viszont csökkenő értékesítésről adott számot.
A méret szerinti csoportosítást vizsgálva a közepes vállalkozásoknál továbbra is javulás tapasztalható. Már a harmadik felmérés alkalmával ítélte úgy a válaszadók 77 százaléka, hogy az összes értékesítés volumene nőtt. A nagyvállalatoktól az előző félévinél kedvezőbb vélekedésről, növekedésről kapott a HBMKIK visszajelzést.
Ami a várakozásokat és a terveket illeti, a vállalkozások 28 százaléka gondolja úgy, hogy üzleti helyzete a következő hat hónap során javul. Változatlanságra -- az előző fél évhez hasonlóan -- 59 százalékuk számít, míg romló üzleti helyzetet 13 százalékuk vár. Ez megegyezik az egy évvel korábbi aránnyal. A vállalkozások mérete tekintetében az idén is inkább a közepes cégek számolnak növekedéssel.
Az ágazati bontást illetően az előző fél évvel szemben az ipari és a kereskedelmi vállalatok számára kedvezőbbek a kilátások. Többségük (54 százalékuk) változatlan jövedelmezőséggel kalkulál, és most is 31 százalékuk érzi úgy, hogy a következő hat hónap során profitabilitásuk javulást mutat.
Mindazonáltal az üzleti tevékenységet akadályozó, illetve a beruházást motiváló tényezők között a válaszadók a kereslethiányt említették az első helyen (73 százalék). Továbbra is sokan küszködnek tőkehiánnyal, arányuk ebben a fél évben is elérte a 41 százalékot. Ezt követi 14-14 százalékkal a külpiaci értékesítés problémája, illetve a munkaerő- és a szakemberhiány. A kapacitáshiányt 10 százaléknál valamivel kevesebben nevezték meg. A tervezett beruházások fő motivációját illetően a válaszadók 66 százaléka a korszerűsítést jelölte meg, a második helyen az expanzió szerepelt. A környezetvédelem és a munkahelyteremtés -- mint lehetőség -- gyakorlatilag említésre sem került a válaszadók körében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.