Mivel a Magyar Orvosi Kamara (MOK) érdemi javaslatait nem vették figyelembe a gyógyintézmények új működési formáit és a szabadfoglalkozású orvoslást szabályozó törvénytervezetnél, annak visszavonását javasolja a testület. Az erről szóló határozatot Orbán Viktor miniszterelnöknek küldték el, és tájékoztatták róla az egészségügyi minisztert is.
A köztestület úgy látja, annak elfogadásával az állam és az önkormányzat visszavonulna a gyógyítóintézmény-rendszerből, ezzel bizonytalanná tenné az egészségügyi ellátás hozzáférését és minőségét -- mondta tegnap Kupcsulik Péter. A MOK elnöke a Világgazdaság kérdésére azt válaszolta: reméli, a kormány is olyan törvényt akar, amit támogatnak az egészségügyi dolgozók, ezért van esély a javaslat visszavonására.
A törvénytervezet szerint a kórházak közhasznú társaságként működnének, de alvállalkozóként profitérdekelt társaságok is bekapcsolódhatnának az egészségügyi ellátásba. A MOK azonban nem lát kellő biztosítékot a közpénzek ellenőrizhető felhasználására, s félő, hogy csorbul a szolidaritási elven működő egészségügyi ellátás -- mondta Kupcsulik. A szabadfoglalkozású orvosok azért válnának kiszolgáltatottá, mert kiesnének a közalkalmazotti törvény hatálya alól. Esélyt sem kapnának arra, hogy részt vegyenek a járóbeteg-szakellátásban történő privatizációban -- pedig a mezőgazdaságban dolgozóknál vagy a patikusoknál a kormány talált erre módot --, ami diszkriminatív a számukra.
A MOK egyetértési jogot kér a szabadfoglalkozású doktorok szerződéskötéseiben és a gyógyítás országosan érvényes díjainak a megállapításában, ami a betegek érdekét is szolgálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.