Az EU pénzintézetei július óta az előzetes becslések szerint mintegy 100 millió dollárnyi afganisztáni eredetű betétet zároltak, amiből 68 millió esik az Egyesült Királyságra. Németországban állítólag 13 számlát zároltak (egyet német, a többit EU-kezdeményezésre), több mint 2,7 millió márkányi értékben. Ennyiben -- mint jelentések rámutatnak -- az amerikai elnök kérése lényegében nem teremtett új helyzetet, legfeljebb alapot adott az általa közzétett -- 27 személy és intézmény nevét tartalmazó -- lista egyeztetésére.
Az uniós lépések és az eddigi zárolások áttekintésére egyébként hétfőn ülnek össze a tagállamok megbízottai. A kérdés ezt követően a hét legfejlettebb ipari állam pénzügyminiszterei és jegybankelnökei elé kerül. Ernst Welteke német jegybankelnök máris jelezte: indokoltnak tartja a banktitok védelmének lazítását annak érdekében, hogy hatékonyabban lehessen fellépni a terrorcsoportok és azok támogatói ellen.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung idézi a német bankszövetség szóvivőjét, aki szerint már tavaly óta létezett egy uniós rendelet, amely előirányozta az afgán talibánok pénzének a tagország bankjaiban való zárolását. Ez év márciusában elkezdték a szóban forgó rendelkezés kiegészítését és aktualizálását. A javított és júliusban közzétett uniós jogszabály alapján a német újság szerint eddig összesen mintegy 200 számlát zároltak. Az adott körnek az amerikaiak által követelt, további jelentős kiterjesztéséhez a külügyminiszteri tanács határozatára van szükség, amelyet néhány nap alatt tető alá lehet hozni. Emellett -- emlékeztet a frankfurti lap -- minden tagország kormányának szabad mozgástere van, hogy saját terrorizmusellenes törvényei alapján aktívákat zároljon.
Svájc a kialakult helyzetben szintén nem ragaszkodik a banktitok eddigi értelmezéséhez és alkalmazásához. Bernben Terror USA néven szövetségi rendőrségi munkacsoport alakult, amely az amerikai hatóságokkal együttműködve azt vizsgálja, vajon nem használták-e az ország pénzügyi infrastruktúráját a gyilkos támadás előkészítése során. Egy konkrét megkeresés máris befutott, amelynek nyomán állítólag zároltak egy számlát. Támogatást ígért a nemzetközi fellépéshez a szintén fontos pénzügyi szempontnak számító Liechtenstein is.
A bázeli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) a maga részéről a gyanús személyek átfogó listájának összeállításával igyekszik segíteni. A jegybankoknak eljuttatandó listákat nemzeti rendőrhatóságok és titkosszolgálatok adatai alapján állítja össze a BIS. A terrorszervezetek pénzügyeinek nyomon követését azonban jelentősen megnehezíti, hogy számlákon kívüli tranzakciókhoz is folyamodnak, illetve félig vagy teljesen törvényellenes tevékenységet is folytatnak -- mutatnak rá szakértők.
Miközben folyik a terrorizmus elleni katonai csapás előkészítése, gazdasági-pénzügyi vonalon máris látványos akció bontakozik ki. A bankszámlák zárolását célzó amerikai elnöki rendelet kihirdetése (VG, 2001. szeptember 25., 1. oldal) után folyik az EU és a tagországok megfelelő jogi instrumentumainak számbavétele, illetve a gyanús betétek zárolása. Paul O''Neill amerikai pénzügyminiszter szerint máris látszanak a "terrorizmus elleni gazdasági háború" sikerére utaló első jelek -- jelenti a Reuters. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.