Jutalékkal ösztönzött végrehajtók
Módosul a bírósági végrehajtói tarifákat rögzítő rendelet: felemelik a munkadíj legkisebb összegét, és -- igazodván a megújult végrehajtási törvényhez -- a mai szabályozáshoz képest több tarifát vezetnek be. Bizonyos esetekben viszont a jelenleginél méltányosabb előlegfizetési kötelezettséget írnak elő az ügyfél számára -- értesült a Világgazdaság. Az igazságügyi tárcától kapott tájékoztatás szerint a végrehajtó ügyérték alapján járó munkadíjának legkisebb összege kétezer helyett négyezer forint lesz. Ugyancsak négyezer forintra nő az egyes cselekmények, eljárások óradíja is.
Nem elsősorban a tarifák, sokkal inkább a behajtási jutalék emelésével kívánja a végrehajtót eredményesebb munkára ösztönözni a rendelettervezet. A jelenlegi szabályozásban pénzkövetelés esetén a jutalék 8 százalékról indul, és a behajtott összegek emelkedésével arányosan csökken. A leendő rendelkezés szerint százezer forintot meg nem haladó pénzkövetelés esetén a behajtott összeg 8 százaléka helyett 10 százalék jár majd a végrehajtónak. Ez az induló 10 százalék csökken megfelelően igazodva a növekvő beszedett összegekhez. Ha a végrehajtás meghatározott cselekmény teljesítésére irányul, annak eredményessége esetén a jelenlegi 15 ezer helyett 25 ezer forint illeti majd meg a végrehajtót.
Ismeretes, hogy az eljárás kezdetén -- a munkadíj és a költségátalány fejében -- előleget kell fizetni. Ennek legkisebb összege ma háromezer forint, ami a tervek szerint ezerrel nő. Az előleg lehetséges legmagasabb összegeként rögzített százezer forint viszont 75 ezerre csökken. A jogszabály előkészítői e rendelkezésnél az ügyfelek kíméletét tartották fontosnak. Bizonyos esetekben -- például kártérítési összeg behajtásánál -- még ennél is kevesebb, legfeljebb 60 ezer forint követelhető előlegként.
A végrehajtói díjak értékállandóságának biztosítását kormányhatározat követeli meg. A jelenlegi szabályozás 1994-ben készült, és mindössze egyszer, 1998-ban módosították. A mostani változtatásokat szükségessé teszi a az ősztől hatályos végrehajtási törvény, amely új intézményeket is bevezetett. Ezekre figyelemmel új elemekkel bővül a díjszabás is. Így az előzetes eljárás -- amikor is tájékoztatás kérhető az adós vagyonáról -- alapdíja kétezer forint, amit megkeresésenként további 250 forint tetéz a közhiteles nyilvántartásokból beszerzendő adatokért. Ha a végrehajtási kérelem megírását az ügyfél a végrehajtóra bízza, ez a követelés járulékok nélküli összegének 1 százalékába, de legalább kétezer forintjába kerül.
A végrehajtói kamarával is egyeztetett leendő díjtételeket a módosítás hatálybalépése után a végrehajtóhoz érkezett ügyekben kell majd alkalmazni.


