BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új versenyképességi mutatószámok

Az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta, hogy mely gazdasági indikátorok felhasználásával méri fel azokat az eredményeket, melyeket az unió a világ legversenyképesebb és legdinamikusabb gazdaságává válásának folyamatában eddig elért. A célkitűzést az EU állam- és kormányfőinek 1999-es, lisszaboni csúcstalálkozóján fogalmazták meg, és a megvalósulás ellenőrzére szolgáló indikátorok listáját második alkalommal készítették el.

A tavalyi listát kilenc új jelzőszámmal bővítették ki, nyolcat azonban elhagytak. A foglalkoztatás, az innováció és kutatás, a gazdasági reform, a szociális kohézió, valamint a fenntartható fejlődés gazdasági aspektusainak területeit így most egyenként 6-6 indikátor segítségével értékelik. A jövő tavasszal Barcelonában megrendezendő uniós csúcstalálkozóra készülő összefoglaló jelentés már ezeket a jelzőszámokat tartalmazza majd.
A bizottság közleménye szerint az indikátorok lehetővé teszik azoknak a területeknek a feltérképezését, amelyek fokozott figyelmet érdemelnek. Segítségükkel összehasonlíthatóvá válik a tagállamok, illetve más fejlett gazdaságok teljesítménye, ez pedig ösztönzőleg hathat az uniós kormányok reformtörekvéseire.
A legfontosabb változást az Európai Tanács 2000 júniusában, Göteborgban megtartott csúcstalálkozójának eredményeképpen a fenntartható fejlődés környezeti szempontjait elemző új indikátorok listára kerülése jelenti. Ezek a klímaváltozásról, a közlekedés fejlődéséről, a közegészséget veszélyeztető tényezőkről, illetve a természeti erőforrások felhasználásáról adnak képet. Felmérik ezen túl a férfiak és nők fizetésében mutatkozó eltérés mértékét, a munkakörülményeket, a tudományos és technológiai doktori fokozatok számát, valamint az infrastrukturális iparágak piaci szerkezetét is.

Az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta, hogy mely gazdasági indikátorok felhasználásával méri fel azokat az eredményeket, melyeket az unió a világ legversenyképesebb és legdinamikusabb gazdaságává válásának folyamatában eddig elért. A célkitűzést az EU állam- és kormányfőinek 1999-es, lisszaboni csúcstalálkozóján fogalmazták meg, és a megvalósulás ellenőrzére szolgáló indikátorok listáját második alkalommal készítették el. VG-összefoglaló-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.