December végén, az utolsó banki munkanapokon kisebb ügyfélrohamot álltak ki a pénzintézetek - a fővárosban egyebek közt az OTP Bank, Kereskedelmi és Hitelbank (K&H), Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) - egyes fiókjai. Az ügyfelek jelentős összegben váltottak át euróra vagy forintra a megszűnő régi európai valutákat az utolsó olyan napokon, amikor ezt még átváltási költség nélkül lehetett megtenni - tudatták a hitelintézeteknél.
A Postabank ügyfelei december utolsó napjaiban a szokásos valutaváltási forgalom négyszeresét bonyolították le. A betérők főleg német márkát és osztrák schillinget hoztak, és kisebb (maximum ötvenes) címletű euróbankjegyeket igényeltek. Január elején jobbára azon cégek vették az új, közös európai pénzt, amelyek a két ünnep között nem dolgoztak. A Postabanknál tartalékolt eurókészlet a várhatóan kivonandó "régi" valutaösszeg 1,6-1,7-szerese. Várakozásuk szerint a jelenlegi élénk érdeklődés az euróátváltás iránt még mintegy egy-két hétig tarthat.
Januártól a hazai hitelintézetek döntő többsége - a már korábban meghirdetett rögzített árfolyam mellett - csak 1-5 százalékos konverziós jutalék fejében váltja át a 12 megszűnő európai pénznemet. A bankok általában még e díj fejében is csak február közepéig hajlandók e tranzakcióra. Az OTP közleménye szerint viszont a "piaci folyamatoktól függően" ezután is tervezi a régi valuták átváltását.
A magyarországi bankok közül örvendetes módon többen is - a nagyobb hálózattal rendelkezők közül a Citibankban és a HypoVereinsbankban - még másfél hónapig ingyen cserélhetők be a régi bankók. Az ellenpólust a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) és a K&H jelenti, amelyek 5 százalékos jutalékot számítanak fel maguknak a konverzió fejében (előbbi ráadásul csak február 1-jéig hajlandó e műveletre).
A Postabank eltérő tarifát szab azoknak, akik forintra, illetve akik euróra kívánják váltani régi valutáikat - tudatták a pénzintézet ügyfélszolgálatán. Előbbiek esetében 10 százalék a díj, az új közös valutát választók esetében viszont megelégednek 4 százalékkal.
A jobbára vidéki takarékszövetkezetek jelentős részénél egyáltalán nincs lehetőség euróváltásra, sőt ezen intézmények egy részének nincs önálló devizaszámla-nyitási vagy -vezetési jogosultsága sem. A nagyobb takarékok közül - mint kérdésünkre közölték - nem lehet eurót igényelni például a nagyvázsonyi Kinizsinél, a salgótarjáni Háromkőnél pedig erre csak a Takarékbanktól "megörökölt" régi devizaszámlás ügyfeleknek van módjuk (3 százalékos jutalékért). A szigetvári takarékszövetkezetnél viszont zökkenőmentes az átváltás, igaz, jelentős költség fejében.
Néhány pénzintézet, így az MKB, K&H, Raiffeisen, HypoVereinsbank (HVB) a bankjegyek mellett továbbra is hajlandó érmék becserélésére is fiókjaiban, jobbára szintén február közepéig. E művelet tarifája drágább, 5-25 százalék közötti lehet. Általában csak egy-két egységnél nagyobb fémpénzt fogadnak be, "fillért" tehát nem. A HVB-nél érmét csak forintra váltanak át.
Február közepe után csak a kibocsátó országokban, az ottani kereskedelmi bankoknál lesz mód az átváltásra, természetesen szintén külön díj fejében. A legutóbbi hírek szerint az adott országokban ez nem csak (az eredetileg tervezett) 2002. február 28-áig lesz lehetséges, hanem sok helyen az idén június végéig, sőt akár decemberig is. Az adott országok jegybankjaiban lehetséges az ottani valuta átváltása, vagy korlátlan ideig, vagy 10-30 évig. 2002. március 31-éig emellett az eurózóna országainak jegybankjainál lehetőség van az egyéb megszűnő valuták átváltására is, méghozzá ingyenesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.