Jorge Todesca argentin gazdasági miniszterhelyettes szerint országának 22-23 milliárd dolláros nemzetközi segítségre lenne szüksége. Todesca úgy véli, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a héten kezdődött tárgyalások 30-45 napig is eltarthatnak. Mint mondta, konkrét összegek eddig még nem kerültek szóba - írja a Reuters.
Több megfigyelő is kétségesnek véli azonban, hogy a kormány gazdasági tervét az IMF meggyőzőnek találja majd. A Financial Times szerint a pezó hétfőn bevezetett lebegtetése ad némi időt a kormánynak a gondolkodásra, de több égető kérdés még mindig megoldatlan. Washingtonban elsősorban a túlságosan derűlátónak tartott költségvetési előirányzatok, illetve az argentin vállalatokat a hitelezőktől megvédeni célzó törvényjavaslatnak a tulajdonjogokat sértő kitételei miatt aggódnak.
A vállalatok jelentős része gyakorlatilag fizetésképtelenné vált, de még a tartalékokkal rendelkezőknek is a jegybank engedélyére van szükségük a külföldre irányuló hiteltörlesztéshez. Ezt a rendelkezést ugyan a héten várhatóan enyhítik, ám valószínűtlen, hogy a napi túlélésért küszködő cégek számára elsőbbséget élvezzen hiteleik visszafizetése.
Szakértők szerint az, hogy a lebegtetés bevezetésekor a pezó nem omlott össze, pusztán a likviditás hiányát mutatja. Az importőrök és a nagyvállalatok addig nem jelennek meg a piacon, amíg az árfolyam nem stabilizálódik - véli a Buenos Aires-i jegybank.
VG-összeállítás
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.