BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Védett ár után: megelőzték a töltőállomások a Magyar Közlönyt – kozmikus anomáliának tűnik a kutak húzása, de nem az

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az Országgyűlés június 23-án elfogadta azt a törvénymódosítást, melynek vonatkozó passzusai alapján megszűnik a védett üzemanyagárak rendszere Magyarországon. A módosítás a kihirdetés napját követően lép hatályba, ugyanakkor cikkünk készítésének pillanatáig nem jelent meg a Magyar Közlönyben, a magyar töltőállomásokon mégis a piaci árakkal találkoznak mától az autósok. Jogsértő magatartás azonban ezzel nem valósul meg, hiszen a védett üzemanyagárak eddig is ármaximumot jelentettek, azoktól – csökkentéssel – el lehetett térni, mostranra pedig a piaci árak az eddigi maximumok alá szaladtak.

Elfogadta az Országgyűlés a védett üzemanyagárak kivezetésére vonatkozó jogszabálymódosítást, aminek köszönhetően június 24-től már a piaci árazásnak megfelelően tankolhatunk Magyarországon, azaz a kiskereskedelmi árak jellemzően lekövetik a nagykereskedelmi árak változásait, a kereskedők pedig ennek megfelelően árazzák az üzemanyagokat a töltőállomásokon. Bár a megszavazott törvénymódosítás hivatalosan még nem jelent meg a Magyar Közlönyben, a gyakorlatban a hatósági védett árak rendszere június 24-vel érvényét vesztette.

Mol, totemoszlop, védett üzemanyagárak
Egy budapesti üzemanyagtöltő állomás totemoszlopa a védett üzemanyagárak kivezetésének elfogadása utáni napon, június 24-én
Fotó:  Világgazdaság

Mérsékeltebb piaci árakkal búcsúzunk a védett üzemanyagáraktól

Miként a Világgazdaság oldalán megírtuk, a mai napon az alábbiak szerint alakulnak az üzemanyagok átlagárai:

  • 95-ös benzin – 580 Ft/liter,
  • gázolaj – 594 Ft/liter.

Ezek az átlagos üzemanyagárak mérsékeltebbek, mint a korábban megismert és bő három hónapra megszokott védett árak (595 forint a 95-ös benzin és 615 forint a dízel esetében). 

A Világgazdaság utána járása alapján a benzinkutak pedig immár ténylegesen a piaci árakat alkalmazzák, mind a totemoszlopokon, mind pedig a töltőoszlopokon ezekkel találkozhatnak az autósok. Lapunknak egy budapesti töltőállomáson például megerősítették, hogy már ma 0:00-tól kezdődően a piaci árakat alkalmazzák, és lényegében „elbúcsúztak” a védett áraktól.

Ennek megtétele a hatályos jogszabályokkal egyezik a kutak részéről, és itt a hangsúly a „hatályos” kifejezésen van, s egyben a magyarázat is itt rejlik arra, hogy miért a piaci árakon lehet tankolni már akkor, amikor a Magyar Közlönyben egyelőre nem jelent meg a Sulyok Tamás köztársasági elnök által aláírt módosítás (erre egyébként várhatóan legfeljebb néhány napon belül sor kerül, a megjelenést követő naptól pedig a módosítás több más előírásával együtt hatályossá válik). 

A módosítás hatálya előtt ugyanis a jogszabály korábbi állapota és kapcsolódó rendeletei vannak érvényben, melyek kimondták, hogy a védett árak ármaximumot jelöltek. 

Azaz attól „lefele” el lehetett térni a kereskedőknek az árazásnál (erre példa nemigen volt a tavaszi magas olajárak mellett, legfeljebb a diszonthálózatokon lehetett látni egy-egy időszakos terítést), de drágábban nem adhatták az üzemanyagot. Vagyis az a kereskedelmi gyakorlat, hogy a védett üzemanyagárak megszüntetésének hatályba lépéséig már a piaci árakon adják az üzemanyagot (ez most a védett áraknál mérsékeltebb árakat jelent), a - most még - hatályos védett áras rendelkezéseknek felel meg, hiszen a kereskedők élnek azzal a lehetőséggel, hogy az üzemanyagot ezek érvénye alatt akár a védett áraknál annál olcsóbban is kínálhatják (de drágábban nem).

A piac alávágott az árplafonnak

A piaci mechanizmusok újbóli érvényesülését az üzemanyag-kereskedelemben több szereplő tartotta időszerűnek. A lehetőséget az nyitotta meg, hogy a nemzetközi olajpiaci folyamatok és a forint erősödése miatt az elmúlt napokban a piaci árak a korábbi védett árszint alá süllyedtek. Ennek eredményeként látnak ma is az autósok a totemoszlopokon a védett áraknál mérsékeltebb árakat.

Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára a védett árak eltörlésére vonatkozó jogszabálymódosítás elfogadását követően azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy bár kockázat van a lépésben, de nem kell arra számítani, hogy az olaj ára újra durva emelkedéssel reagál arra, ha esetleg az amerikai-iráni békefolyamatban időnként döccenőkhöz jutnak a felek. A főtitkár szerint a piaci viszonyokhoz való visszatérés több lehetőséget kínál minden érdekelt félnek, az autósok oldalán pedig talán a legfontosabb szempont, hogy a töltőállomások újra „versenyezhetnek” a vásárlókért.

A töltőállomásoknak gazdasági érdekük is, hogy kövessék a piaci árcsökkenést. Ha egy kút a törvény adta – alighanem már csak napokig fennálló – lehetőséget kihasználva makacsul mostani piaci árazásúnál magasabb, 595 forintos védett áron kínálná a benzint, a vásárlók egyszerűen átmennének a szomszédos, olcsóbb piaci áras kútra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.