BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rugalmas munkajogi szabályok

A lengyel kormány elfogadta a munka törvénykönyve módosítására kidolgozott tervezetet, amelynek fő célja a munkanélküliség enyhítése. A több mint harminc módosítás többsége azoknak az adminisztratív költségeknek a csökkentésére vonatkozik, amelyeket a munkaadóknak kell viselniük a dolgozók alkalmazásánál.

Leszek Miller kormányfő rádió- és televízióbeszédében kijelentette, hogy a lengyel munkaerőpiac jelenlegi helyzete kivételes döntéseket tett szükségessé. A lengyelországi munkanélküliség 18 százalékos, és még mindig növekszik. A fiatalok 41 százaléka állástalan, és egy demográfiai buborék következtében a helyzet a tanév befejeztével, a nyáron várhatóan tovább romlik. Miller hangsúlyozta, hogy "minden, amit a kormány csinál, a gyors gazdasági növekedéshez való visszatérést és a munkanélküliség csökkentését célozza" - idézi a Reuters.

A kormány tervezete a rendes órabér kétszereséről annak másfélszeresére mérsékelné a túlóra díját, és lehetővé tenné a munkaadóknak, hogy a túlóra kifizetése helyett máskor adjanak pihenőidőt alkalmazottaiknak. A jövőben az eddigi 20 helyett csak 50 foglalkoztatott felett köteleznék társadalombiztosítási alap létrehozására a munkaadókat, a csoportos elbocsátásra vonatkozó előírások pedig csak a 20 főnél többet foglalkoztató cégekre lennének érvényesek. Enyhülnének a rö-

vid távú munkaszerződésekkel kapcsolatos korlátozások, de - a társadalombiztosítási járulékfizetés elkerülésének visszaszorítása érdekében - megnehezítenék, hogy a cégek egyéni vállalkozókként alkalmazzák dolgozóikat.

Mindkét nagy szakszervezet, a baloldali OPZZ és a Szolidaritás is tiltakozott, s elutasítja a módosításokat, a lengyel munkaadói szervezetek viszont üdvözölték azokat. A szakszervezetek álláspontja szerint a módosítások megkönnyítik a dolgozók elbocsátását, és így - céljukkal ellentétben - éppen a munkanélküliség további növekedését okozzák. Marian Krzaklewski, a Szolidaritás elnöke azonban közölte, hogy várnak a tiltakozó akciókkal, amíg a tervezetet a szejm napirendre tűzi - jelenti az MTI.

VG-összeállítás

A több mint harminc módosítás többsége azoknak az adminisztratív költségeknek a csökkentésére vonatkozik, amelyeket a munkaadóknak kell viselniük a dolgozók alkalmazásánál.

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.