BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

KSH: itthon újnak számító adatközlés

A KSH 1996 óta számol negyedévenként GDP-t, de továbbra is az előző év azonos időszakához viszonyítja azt. Ennek a hátránya, hogy sokkal lassabban jelzi a teljesítményváltozást, mintha az előző negyedhez képest bekövetkezettet mérné. Az EU-ban a negyedéves változást mutató indexre összpontosítanak a piaci szereplők, az USA-ban e mutatót még "évesítik" is. Előbbi mutató egyébként elfogadott mérőszáma a technikai receszsziónak, hiszen a szakma két egymást követő negyedéves GDP-zsugorodást tekint annak.

A hazai statisztikai szolgálat eddig azért nem állt elő ilyen számokkal, mert az egy negyedév alatt előállított hazai hozzáadott érték erős szezonális ingadozásokat mutat, melyeket ki kellene szűrni. A gyors szerkezetváltozás miatt az elmúlt években ez a szezonális mozgás nem volt stabil, ezért sűrűn kellett volna visszamenőleg módosítani az adatokat. A KSH ígérete szerint azonban ez évtől ilyen mutatószámot is láthatunk majd. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.