BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Módosul az idei költségvetés

Összesen 250 milliárd forintos költségvetési módosításról szavaz ma a kormány. Az egészségügyi kiadások 100 milliárddal emelkedhetnek. A közalkalmazottak 50 százalékos béremelése átlagosan teljesül szeptembertől: aki minimálbért keres, az csak a szintén szeptembertől bevezetendő, havi 9 ezer forintos adójóváírással gazdagodik. A főiskolai diplomás kezdő közalkalmazott illetménye 50 ezer forinttal lesz több.

Összesen 250 milliárd forinttal módosítja a kormány az idei költségvetést - tudta meg a Világgazdaság. Ma bólintanak rá a miniszterek az 50 százalékosként bejelentett szeptemberi béremelésre is, ez a 100 napos program ígéretének beváltását jelenti. Ugyancsak ma születik döntés a minimálbér személyi jövedelemadó-terhének mérsékléséről, amit adójóváírással valósítanak meg, szintén szeptembertől.

A lapunk birtokába került dokumentumok szerint mégsem részesül minden közalkalmazott az 50 százalékos emelésben. A minimálbért keresők fizetése például egyáltalán nem emelkedik a közalkalmazotti illetménytáblázat alapján, csak a minimálbér után szeptembertől járó, havi 9 ezer forintos adójóváírással vihetnek haza többet, ezért éves szinten 108 ezer forinttal emelkedik a minimálbérért foglalkoztatottak nettó keresete. De van olyan fizetési kategória is, ahol 53,7 százalékos lesz a keresetemelkedés.

A kormány nem nyújt be teljes pótköltségvetést, ma a költségvetés módosításáról szavaznak a miniszterek. Ez azt jelenti, hogy a központi költségvetés 486,1 milliárd forintos hiány-előirányzata nem változik. A központi költségvetés kiadásai a ma elfogadásra kerülő törvénytervezet szerint 250 milliárd forinttal emelkednek, ezért a bevételeket is ennyivel srófolja majd feljebb a módosítás.

A tervek szerint sikerült teljesíteni az egészségbiztosítási alap igényeit is: ennek büdzséjét 100 milliárd forinttal tervezi megemelni a kormány. A nyugdíj-biztosítási alap is megkapja a központi költségvetéstől az igényelt 53 milliárd forintot.

A béremelések, mint azt lapunk már korábban is prognosztizálta (VG, 2002. május 22., 5. oldal) 92 milliárd forintnyi kiadást jelent a költségvetésnek, de az államháztartás egyenlegét ennél kisebb mértékben, számításaink alapján 62 milliárd forinttal rontja. A száznapos program László Csaba pénzügyminiszter szerint 150 milliárdos terhet jelent az államkasszának.

A kormány előtt lévő tervezet olyan emeléseket tartalmaz, amely igyekszik széthúzni a januárban 50 ezer forintra emelt minimálbér miatt összetorlódott kereseti osztályokat. Mint ismert, a minimálbér tavalyi és tavalyelőtti (előbb 40, majd 50 ezer forintra) emelésével kapcsolatban sokan bírálatként fogalmazták meg, hogy a végzettségbeli különbségek nem tükröződnek a közalkalmazotti béreken. A béremelés bevezetésének idejével kapcsolatban egyébként túlteljesített a kormány. Mint ugyanis ismert, eredetileg csak a pedagógusok kaptak volna már szeptemberre magasabb bért, a többi közalkalmazott csak októberben következett volna.

Oláh Gábor

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.