A legoptimistább várakozásokat igazolta a tegnap megjelent augusztusi inflációs adat. Eszerint tovább folytatódott az immár tizenhatodik hónapja tartó dezinfláció. A csökkenés két tényező következménye: egyrészt a tavalyi gázáremelés következtében a 12 havi árindex bázisát jelentő augusztus magasabb bázist képezett, mint az egy hónappal korábbi viszonyítási alap.
Az úgynevezett bázishatás mellett az élelmiszerárak további csökkenése okozta az igazi meglepetést. Az év első hónapjaiban a várakozások feletti áremelkedést produkáló szezonális termékek ugyanis tavasztól - jócskán túlkompenzálva a korábbi drágulást - látványos áresésbe kezdtek. Az egész Európában megfigyelhető jelenség következtében Magyarországon már 3 százalék alatt van az egyéves élelmiszer-drágulás üteme.
Elemzők a kedvező adat ellenére egyetértenek, hogy közelít az inflációs trend mélypontja. Az árdinamika csökkenését az idényáras termékek okozzák, így nem lehet arra számítani, hogy ez sokáig kitart. Szeptemberben stagnálást vagy kis emelkedést vár a piac, ősz közepétől pedig egyértelműen magasabb lesz az árindex - állítják a szakértők. Év végére 4,8-5 százalékos 12 havi árindexet jósolnak, aminek megvalósulása azt jelentené, hogy a Magyar Nemzeti Bank inflációs célja teljesül.
Nem szűnnek a következő évvel kapcsolatos bizonytalanságok. Számos kockázati tényező miatt jövőre nem várható érdemi inflációcsökkenés - mondja Vojnits Tamás. Az OTP Bank elemzője az idei magas bérkiáramlásban és a költségvetés erős expanziójában látja a rizikót. Jól mutatja a feszültségeket, hogy a szezonálisan kiigazított maginflációs mutató jelentősen, egy százalékponttal meghaladja a fogyasztói árindexet.
Hasonlóan vélekedik a jövő évi folyamatokról Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Szerinte sok múlhat az idei bértárgyalásokon és azon, hogy sikerül a büdzsé helyzetét javítani.
A tartós fogyasztási cikkeknél összességében nem estek az árak júliushoz viszonyítva, ami azt jelenti, hogy visszafogottan jelentkezik az erős forint importárakat mérséklő hatása. Szinte kizárólag a tv-díjak eltörlése miatt csökkent a szolgáltatások körében az infláció. Ezt leszámítva március óta a stagnálás jellemző. Az ok a gyors bérnövekedés, hiszen ez a termékkör jellemzően keresetérzékeny.
A mostani adatok a monetáris tanács kamatdöntései szempontjából semleges hatásúak - véli Török Zoltán, aki nem számít kamatváltoztatásra a következő ülésen. A monetáris politika szempontjából fontos forintárfolyam a friss adat hatására nem erősödött jelentősen, mint ahogy a kedvezőtlen egyensúlyi adatok következtében, a bizonytalanság ellenére sem gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.