BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kamatcsökkentésre bátorít az OECD Amerikában

Az infláció alacsony szintje miatt az amerikai monetáris politika további enyhítése vált időszerűvé - fogalmaz az OECD legfrissebb tanulmánya. Elemzői szerint elsősorban a megfelelő költségvetési és pénzügy-politikai lépéseknek, valamint a vállalatok megújulási képességének köszönhető, hogy a tavaly szeptemberi terrortámadások sokkján is képes volt túljutni az amerikai gazdaság, és az időben véghezvitt hatékonyságnövelő intézkedések révén megteremtődtek az újbóli gazdasági bővülés alapjai. A párizsi központú szervezet szakértői azonban úgy látják, hogy az év eleje óta tartó javulás még igen gyenge lábakon áll, ami a vállalati készletállományok erős ingadozásában, a munkaerő-piaci feltételek romlásában és a tőkepiacok további hanyatlásában is megmutatkozik. Ezzel látják indokoltnak a gazdaság további élénkítését célzó újabb kamatcsökkentést, tudva ugyanakkor, hogy az árstabilitás fenntartása érdekében, a növekedés veszélyeztetése nélkül, idővel szükség lesz a rövid távú kamatok emelésére is.

Az OECD várakozásai szerint az idén az amerikai gazdaság 2,5, jövőre pedig 2,75 százalék körüli mértékben növekedhet. Az áprilisban közzétett 3,5 százalékos, 2003-ra vonatkozó prognózishoz képest ez jelentős visszaesés, ami főként a Dow Jones tőzsdeindex négyéves mélypontjával, az Irak ellen készülő háború tényével és az olajár körüli bizonytalanságokkal magyarázható.

A költségvetés az elmúlt évek többlete után immár tartósan deficitbe fordult. Az elmúlt pénzügyi évben a GDP másfél százaléka körül alakuló államháztartási hiány az idén 3 százalékra nőhet, újbóli csökkenéssel pedig csak két esztendő távlatában lehet számolni. Az idén és jövőre várt 50 milliárd dolláros deficitnövekedés fő oka a költségvetést terhelő, megemelkedett védelmi és belbiztonsági kiadások, valamint a közelmúltban megvalósított adócsökkentések.

A jövő kulcskérdése, hogy a megfelelő előírások és ösztönzők által a kormányzat képes lesz-e stabilan fönntartani a fogyasztás mértékét, a társadalom öregedése, valamint a szociális ellátórendszerekben meglévő egyensúlyzavar ugyanis igen komoly mértékben veszélyezteti a hosszú távú stabilitást.

További kihívás, hogy a vállalati eredményekkel kapcsolatos botrányok nyomán bevezetett szabálymódosítások az adminisztratív terhek bénító hatása nélkül jelentsenek tényleges szigorítást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.