BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Német szupervasút Kínában

Háromnapos látogatása keretében Gerhard Schröder német kancellár holnap részt vesz a német Transrapid konzorcium által 1,3 milliárd euróért Sanghajban megépített mágneses szupervasút próbaútján. A beruházást végrehajtó társaság most újabb kínai megrendeléseket remél.

Németország Kína megbízható partnere, és a két ország kapcsolatai "történetük eddigi legjobb szakaszában vannak" - jelentette ki Csu Zsung-csi kínai miniszterelnök Gerhard Schröder német kancellár látogatása alkalmából. Schröder méltatta a két ország közötti technológiai együttműködést és azt, hogy

a kínai mérnökök és építők kiváló munkájának eredményeként mindössze 22 hónap alatt létrejöhetett a Sanghaj új repülőterét a városközponttal összekötő, 31 kilométer hosszú mágnespályás gyorsvasútvonal - írja az MTI.

Az 1,3 milliárd eurós beruházással - kereskedelmi alapon a világon elsőként - felépült vasútvonalon a mágneses erőtérben lebegő szerelvények akár 430 kilométeres óránkénti sebességet is elérhetnek. A kivitelező Transrapid konzorciumnak a Siemens, a ThyssenKrupp és a német kormány a tagja. Manfred Stolpe német közlekedési miniszter elképzelhetőnek tartja, hogy a vonal megnyitásának alkalmával politikai deklaráció születik az újabb kínai gyorsvasúttervek megerősítésére. A Reuters szerint Peking már megkezdte a Sanghajt Pekinggel öszszekötő, 1250 kilométeres pálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítését. A Die Welt azonban kínai kormányzati forrásokra hivatkozva nem sok esélyt lát a vonal megépítésére. Egy 200 kilométeres, a sanghaji repülőteret Hangcsu városával összekötő pályát illető tervek azonban a lap szerint már "nagyrészt elkészültek, és döntésre várnak". A Transrapid abban is bízhat, hogy a sanghaji projekt sikere révén az Egyesült Államokban is megrendelésekhez juthat. Németországban pedig a szövetségi kormány már megegyezett a Dortmund és Düsseldorf közötti, 78 kilométeres Metrorapid-vonal megépítésének 1,75 milliárd eurós támogatásáról, de az állam részéről további 1,5 milliárdra lenne szükség. A tervek szerint a vonal 2006-ra, a németországi futball-világbajnokság idejére készülhet el.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.