Novemberben 477 millió eurós hiányt mutatott a folyó fizetési mérleg - derül ki az MNB statisztikájából. Egy évvel korábban az egyenleg 124 milliós deficitről tanúskodott. A jegybank indoklása szerint a változásért az áru- és osztalékkifizetés kiadási többletének növekedése, valamint a szolgáltatások - főleg az idegenforgalom - bevételének megtorpanása a felelős.
A turizmus és a külkereskedelem romlása fele-fele arányban felelős a magas hiányért - mondta el lapunknak Barcza György. Az ING Bank elemzője kiemelte, hogy az adatok magas exportdinamikáról tanúskodnak. Hogy a készleteladások vagy a hazai vállalatok jó versenyképessége van-e az erős, 15 százalékos növekedés mögött, arról csütörtökön, a külkereskedelmi statisztika közzétételekor nyerhetünk pontosabb képet.
Ikerdeficit kialakulásának veszélyére hívja fel a figyelmet Kaposi Zsolt. Az OTP Bank elemzője a várakozásoknál magasabb hiányt kommentálva elmondta: a rossz irányú trendet a költségvetés megfelelő szigorával lehetne megtörni, ám az új büdzsé számai nem mutatnak ilyen irányú elkötelezettséget. Kaposi Zsolt a külső konjunktúra elmaradását is okként jelölte meg, megemlítve a német gazdaság gyenge teljesítményét, valamint az ottani árvizek miatt elmaradt beutazásokat. A külkereskedelmi hiány megugrása is várható volt - fejtette ki -, hiszen a béremelések hatása novemberre szivárgott át a folyó fizetési mérlegbe.
A teljes évre 3,6 milliárd eurós hiányt vár Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa, megjegyezve: utoljára 1998-ban volt hasonlóan magas a folyó fizetési mérleg deficitje. Az MTI-nek nyilatkozó kutató szerint az egyenlegromlás éles ellentétben áll az erős forinttal.
Különösen kedvezőtlen tendenciát mutat az áruforgalom, illetve a szolgáltatások és jövedelmek egyenlegének változása. Az áruforgalmi deficit az első 11 hónapban jóval nagyobb volt, mint tavaly, vagyis a jegybank adatsora alapján az import növekedési üteme meghaladta az exportét. A gazdasági tárca külkereskedelmi forgalomra vonatkozó, a vámstatisztikán alapuló adatsora azonban arról tanúskodik, hogy az utolsó hónapokban az export növekedési rátája nagyobb volt, mint az importé - tette hozzá.
Alig jósol kisebb hiányt kollégájánál Erdős Szabolcs. Az Ecostat munkatársa szerint 3,3 milliárd euró lesz a december végi összesített adat, noha egy éve az elemzők többsége még csak 2 milliárdos deficitet jósolt. (OG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.