BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordbevétel illetékből

A Fővárosi Illetékhivatal 27,8 milliárd forintos bevétellel zárta a múlt esztendőt. A rekordösszeg 300 millióval haladja meg a tervezettet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gazdasági társaságokat az elmúlt évekhez képest kisebb - gyakorlatilag kizárólag ingatlanügyleteikből fakadó - fizetési kötelezettség terhelte. Bár pontos adatok még nincsenek, november végén és december első felében jelentősen megnőttek a cégek illetékbefizetései. Ugyancsak megugrott ebben az időszakban a hivatalhoz illetékkiszabásra beérkező hagyatékátadó végzések száma.

Mint esztendők óta mindig, a bevétel döntő hányada - 21,3 milliárd forint - az ingatlan-adásvételi szerződésekre kivetett illetékekből származik - részletezte a befolyt összeget Heves Gábor ügyosztályvezető. Öröklési illetékből 2,2 milliárd, ajándékozás kapcsán pedig 370 millió forintot könyvelhettek el. Gépjárműátírásokból 2,8 milliárd, eljárási - elsősorban bírósági ügyek alapján kiszabott - illetékekből mintegy 1,1 milliárd forint gyarapította a kincstárat, illetve az önkormányzatokat.

Heves Gábor elmondta: míg a korábbi esztendőkben a kirótt illetékösszeg fele-fele arányban oszlott meg a cégek és a magánszemélyek között, tavaly ez az arány jelentősen megváltozott. A 2002-ben kivetett 41 milliárdos illetékből csupán 14 milliárd forintot tett ki a gazdasági társaságokra vonatkozó követelés. Az ügyosztályvezető ezt a stabilabb gazdasági szférával és a cégek ingatlanszerzési igényének csökkenésével magyarázza. Igaz viszont az is, hogy a legnagyobb illetékbevételek változatlanul a cégek által vásárolt ingatlanok után folynak be.

Kedvező tapasztalat, hogy javult a gazdasági társaságok fizetési hajlandósága. Az év végén érzékelt befizetési rohamra az eva is ösztökélhetett, hiszen a kedvező adózást választó cégnek nem lehet köztartozása.

Az ősszel már köztudott volt, hogy az idén emelik az öröklési illetéket. Emiatt szaporodott duplájára november-decemberben a hagyatékátadó végzések száma. Nyilvánvaló volt a közjegyzők igyekezete azért, hogy ügyfeleik aktái még január elseje előtt a hivatalhoz érkezzenek. A január elseje után illetékkiszabásra bejelentett ügyekben ugyanis a hivatalnak már az új szabály szerint, a magasabb illetékkulcsokat alkalmazva kell eljárni, tekintet nélkül a hagyaték megnyíltának korábbi időpontjára. (MKK)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.