BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reformokat hirdet a kancellár

A piac- vagy szakszervezetbarát kurzus közötti kiszámíthatatlan ingadozásnak kellene véget vetnie ma a német kancellárnak, amikor a vergődő gazdaság talpra állításához szükséges reformokról beszél az alsóházban. Előzetes elemzői értékelések szerint azonban Gerhard Schrödernél az elszántság és a politikai hatalmi bázis egyaránt hiányzik a szükséges szigor minimumának alkalmazásához, ezért a problémák tüneti kezelésén aligha tud túllépni.

Schrödernek legalább olyan eréllyel kellene fellépnie a szakszervezetek ellen, mint tette azt Margaret Thatcher brit miniszterelnök a nyolcvanas években - hangoztatják a Reuters által idézett kommentátorok. Egy részük azonban hozzáteszi, hogy míg a legendás brit miniszterelnök reformjait nem lehetett volna konszenzuskereséssel végrehajtani, addig a ma Németországában az egyetértést továbbra sem lehet megkerülni. A német szakszervezetek már a kormányfő reformterveinek hallatán kijelentették, hogy mind ő, mind a szociáldemokrata párt politikai öngyilkosságot követne el, ha akár csak kísérletet tenne a thatcheri kurzus követésére, és ha nekimenne az érdekvédelmi szervezeteknek, visszaszorítaná a munkavállalói jogokat, illetve ha korlátozná a közszolgáltatásokat. A szakszervezeti aggodalmakat Schröder pártjának és a szociáldemokrata parlamenti frakciónak nagy része is osztja, a konzervatív ellenzék egyik vezéralakja, Friedrich Merz pedig erre válaszolva emlékeztetett arra a mondásra, hogy "ha mocsarat kell lecsapolni, ne kérdezd a békákat".

A kormányfő a minap sikertelenül próbálkozott a még az elődje által kezdeményezett "szövetség a munkáért" program életre keltésével, mert a kísérletet először a szakszervezetek, utóbb pedig a munkaadók is elutasították. Schröder számára ezt követően nem maradt más, mint hozzáfogni a reformokhoz. A Reuters értékelése szerint azonban a tervezett intézkedések elégtelenek ahhoz, hogy általuk a világgazdaság pangása, a közel-keleti politikai bizonytalanság és rendkívül magas bér- (és bérmellék-) költségek ellenében növekedési pályára lehessen állítani a német gazdaságot. Egy felmérés szerint a lakosság 67 százaléka kétli, hogy a kormány megteszi a gazdaság talpra állításához szükséges intézkedéseket. A Bloomberg hírügynökség pedig rámutat arra a paradoxonra, hogy a rossz gazdasági helyzet miatt a szociáldemokraták egyre-másra szenvednek súlyos veszteséget a tartományi választásokon, az Irak ügyében tanúsított magatartás miatt viszont Schröder valamelyest tartani tudja magát a népszerűségi listákon.





Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.