Az USA visszavág a franciáknak?
Franciaország meg fogja szenvedni a következményeit annak, hogy szembehelyezkedett az Egyesült Államokkal az iraki háború ügyében - jelentette ki Colin Powell amerikai külügyminiszter a PBS amerikai közszolgálati tévének nyilatkozva. Mint mondta, az USA a Franciaországgal fennálló kapcsolat minden vonatkozását felül fogja vizsgálni annak fényében, hogy Párizs márciusban a Biztonsági Tanácsban alkalmazandó vétója fenyegetésével megakadályozta az iraki háborúra szóló felhatalmazást. A következmények mibenlétét nem részletezte.
Amerikai retorziónak nincs helye a két ország jelenlegi kapcsolatában - reagált Powell nyilatkozatára Jean-Francois Copé francia kormányszóvivő, aki felidézte, hogy Jacques Chirac államfő a múlt hét elején telefonbeszélgetést kezdeményezett George Bush elnökkel, s azt a Fehér Ház tárgyszerűnek minősítette.
Powell hideg zuhannyal felérő nyilatkozata alig 12 órával azután hangzott el, hogy Jean-Marc de La Sabliere francia ENSZ-nagykövet a Le Monde szerint "új francia megközelítésként" az Irak elleni szankciók "felfüggesztését" javasolta. Annak ellenére, hogy a felfüggesztési javaslat azzal az amerikai indítvánnyal szemben hangzott el, amely a szankciók azonnali feloldása mellett foglalt állást, a francia nagykövet szavait mégis a Washington iránti "megbékélés jeleként" értékelték a BT-ben. Az "új francia megközelítést" egyébként Dominique de Villepin külügyminiszter keddi, ankarai tárgyalásai alkalmával pendítette meg, amikor kijelentette: ideje, hogy pragmatikusak legyünk. "Figyelembe kell vennünk a háború után kialakult új helyzetet, s a nemzetközi jog tiszteletben tartásával a lehető leghamarabb meg kell szüntetnünk a szankciókat" - mondta.
Az Irak elleni ENSZ-szankciók keretében alkalmazott "olajért élelmiszer" program jelenlegi szakasza június 3-án jár le. Az amerikai javaslat szerint ezután már nem kellene a kérdéssel foglalkozni, de a BT-ben az a nézet kerekedett felül, hogy legalább háromhetes hosszabbításra még szükség lenne. Döntést nem hoztak.
A BBC értesülése szerint vezető amerikai kormánytisztviselők hétfőn tanácskoztak arról, milyen intézkedéseket hozzanak Franciaország ellen. A brit tévével egy amerikai illetékes azt közölte, hogy "megpróbálunk alternatív mechanizmusokat találni a franciákkal való érintkezésre, vagy lehetőség szerint nélkülük, és nemcsak a NATO-ban, hanem szélesebb körben is". A BBC egyik vezető munkatársa szerint a következmények a kormányközi kapcsolatok lehűtésén kívül a franciák nemzetközi diplomáciai elszigeteléséig sok mindenre kiterjedhetnek: az európai szövetségesekkel a franciák nélkül konzultálnak, a NATO-ban az állandó tanács helyett a "franciamentes" védelmi tervezőbizottságot részesítik előnyben. Kereskedelmi szankciókra azonban aligha kerülhet sor, mivel az áruforgalom EU-keretek között zajlik, de amerikai magánbojkottra lehet számítani csakúgy, mint arra, hogy a francia vállalatok nehezebben jutnak majd szerződésekhez például Irakban, amíg ez az amerikaiakon múlik. (VG)


